Göz bozuklukları ciddi problemlere yol açabilir!

Göz bozuklukları ciddi problemlere yol açabilir!

Uzmanlar, hazırlıkların tamamlanıp ders zillerinin artık çalmaya başladığı bugünlerde aileleri çocukların göz sağlığı konusunda uyarıyor.

Çocuklardaki göz sağlığı tablosunu çarpıcı bir istatistikle paylaşan Dünyagöz Adana Hastanesi’nden Op. Dr. Kemal Turgay Özbilen, Türkiye’de okul çağındaki her üç çocuktan birinin uzağı ya da yakını görme problemi yaşadığını belirtti. Oranın yüksekliğine dikkat çeken Op. Dr. Özbilen, önlem alınmadığı takdirde göz bozukluklarının çocuklarda baş ve göz ağrısının yanı sıra konsantrasyon bozukluğu ve derslerde başarısızlığa neden olabileceğini kaydetti.

Ülkemizde genellikle çocukların ilgili öğretmenlerin dikkati ve tavsiyesiyle göz doktoruna getirildiğini vurgulayan Kemal Turgay Özbilen, “Öğretmenlerin bu konudaki hassasiyetleri kesinlikle takdiri hak ediyor, ancak çocukların tüm hayatını etkileyebilecek böyle bir konuda ailelerin dikkati elden bırakmamaları gerekiyor” dedi.

BAŞARISIZLIĞIN ALTINDA GÖZ PROBLEMİ OLABİLİR!

Göz problemlerinin okul başarısını etkileyebileceğini belirten Op. Dr. Kemal Turgay Özbilen, “Aileler genellikle çocuklarının okuldaki başarısızlıklarını öğrenme yeteneklerinin düşük olmasına bağlayabiliyor. Oysa sorun bir göz rahatsızlığından kaynaklanıyor olabilir” ifadelerini kullandı.

Özbilen, özellikle okul dönemlerinde nükseden baş ve göz ağrılarının, uzun okuma yapamamak, okurken çabuk yorulmak, satır atlamak, tahtayı iyi görememek çocuğun derslerinden geri kalmasına neden olmasının yanı sıra derse olan ilgisinin ve konsantrasyonunun azalmasını da hızlandıracağını dile getirdi.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN BU YAŞ ARALIKLARINA DİKKAT!

Çocuklara uygulanacak basit bir göz muayenesi ile mevcut görme azlığı probleminin ve tetikleyebileceği durumların erken tespit edilebileceğini söyleyen Op. Dr. Kemal Turgay Özbilen, 0-16 yaş grubundaki çocukların göz sağlığını korumak için yapılacak göz muayenelerinin yaş aralıklarına da dikkat çekti. Op. Dr. Özbilen ailelerin özellikle doğumdan hemen sonra, ilk bir yaş, iletişimin kurulabildiği ve görmenin alınabildiği 2-4 yaş içerisinde, okula başlamadan önce ve okul süresince çocuklarının düzenli göz muayenesini aksatmaması gerektiğini vurguladı.

TELEVİZYONU YAKINDAN İZLEMESİ İYİ GÖRMEDİĞİ İÇİN OLABİLİR!

Ailelerin dikkat edecekleri basit ayrıntılarla çocuklarındaki göz probleminin farkına varabileceğini söyleyen Kemal Turgay Özbilen “Aileler çocukları genellikle ‘Televizyonu yakından izleme, gözlerin bozulur’ diye uyarıyor, oysa çocuklar gözlerindeki problemden dolayı televizyonu yakından izliyor olabilir” ifadelerini kullandı.

Çocuklardaki göz bozuklukları için takip edilmesi gereken belirtiler:

* Göz kayması

* Gözde sulanma

* Gözleri sık sık ovalamak

* Başı bir yana eğerek bakmak

* Bir gözü kapayarak ya da gözlerini kısarak bakmak

* Çok yakından okumak ya da okuduğu satırı atlamak.

* Aktivitelerde gösterilen düşük performans

* Baş ağrısı

* Dalgınlık

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*