Gebelikte yapılan egzersiz doğumu kolaylaştırıyor

Gebelikte yapılan egzersiz doğumu kolaylaştırıyor

9 aylık hamilelik sürecini en iyi şekilde tamamlamak ve bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak hemen her annenin hayali. Ancak özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için hareketten uzak yaşam, hem hamilelik sürecini hem de doğumu zorlaştırıyor. Uzmanlar, sağlıklı bir hamilelik ve kolay bir doğum için egzersiz yapmayı öneriyor.

Gebelik sürecinde hareketsizlik, aşırı kilo alımından depresyona kadar birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Uzmanlar, 9 aylık maratonda hareketsiz yaşamdan kaçınılması kadar her anne adayının kendine özel bir egzersiz planı uygulaması ile kolay bir doğum yapabileceğini söyledi.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Bilgi Gökcan, gebelik döneminde yapılacak düzenli egzersizlerin, sürecin sağlıklı bir şekilde geçirilmesini sağlayacağını belirtti. Anne ve bebek sağlığı açısından da egzersizin önemli olduğunu aktaran Gökcan, “Egzersiz, diyabetik ve aşırı kilo sebebiyle erken ve ölü doğum gibi riskleri azaltmasının yanı sıra; yüksek tansiyonun yol açtığı gebelik zehirlenmesi oranlarını da düşürücü etkiye sahiptir.” dedi.

EGZERSİZ, GEBELİK PROBLEMLERİNİ AZALTIYOR

Gebelik sırasında düzenli egzersizin, gebelikteki pek çok kas-iskelet sistemine ait olumsuzlukları azalttığını ve gebeliğe normal adaptasyonu güçlendirdiğini kaydeden Gökcan, “Egzersizler; anne adayının güzel bir vücut imajı ile kendini formda ve iyi hissetmesini sağlayacaktır. Yine egzersiz sırasında beyinden salgılanan endorfin hormonu ile anne adayları kendini mutlu hisseder. Kramp, uyuşukluk, kasılma, ağrı gibi genel gebelik sorunlarının azalmasını sağlar. Gebelik esnasında ve doğum sonrası depresyon sıklığında azalma, artmış zindelik hali gibi birçok faydası bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

DOĞUM DAHA SORUNSUZ GEÇİYOR

“Doktor kontrolünde yapılan egzersizler; kısıtlı kilo alımına ve az yağ birikimine yardımcı olur.” diyen Gökcan şöyle konuştu: “Doğumların daha kısa sürmesini ve daha az sorun yaşanmasını sağlar. Doğum sonrası daha kısa sürede iyileşme gözlemlenir. Gebelik sürecinde en önemli problemlerden biri büyüyen gebelik hacminin akciğerlere baskı yapması ve sonrasında yaşanılan solunum sıkıntısıdır. Düzenli yapılan egzersizlerle solunum kapasitesi de artmaktadır.”

BEBEĞİN ZEKA GELİŞİMİNİ ARTIRIYOR

Gebelik döneminde yapılan egzersizlerin bebeğin zekâ gelişimine de yarar sağladığını belirten Gökcan, “Anne karnındaki bebeğin ‘fetal distress’ denilen ve acil sezaryen sebebi olan ölümcül riski egzersizler sayesinde azalmaktadır. Hayatın ilk beş yılında devam eden yağ dokusu miktarında azalma ve obeziteye meyilli çocuk oranlarının düşmesine de katkı sağlamaktadır. Yeni doğan bebeğin daha sağlıklı olmasına ve normal-yüksek zekâ gelişimine de etki eder. Erken doğum, gelişme geriliği gibi kötü doğum öyküsü olan anne adayları için de faydalıdır. Diyetle birlikte uygulandığında bebeğin gelişiminde olumlu katkıları olacaktır. Gebelik şekerini azaltma ve düzenleme yönünde çalışmalar olumlu sonuçlar verirken gebeliğin yarattığı yüksek tansiyon üzerine etkileri üzerine de çalışmalar devam etmektedir” diye konuştu.

egzersiz

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.