Dünya Sağlık Örgütü’nden Amerika kıtasına Zika virüsü uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü’nden Amerika kıtasına Zika virüsü uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü, yeni doğan bebeklerin beyninin yetersiz gelişimine sebep olan Zika virüsünün Amerika kıtasında yayılmaya devam edeceği uyarısını yaptı.

Sivrisineklerden yayılan Zika virüsü ilk kez geçen yılın Mayıs ayında Brezilya’da salgın şeklinde ortaya çıktı. Zika virüsünü taşıyan sivrisinek çeşidinin (Aedes sivrisineği) Kanada ve Şili hariç bölgedeki tüm ülkelerde görülmesi virüsün kısa süre içinde Amerika kıtasındaki 21 ülkeye yayılmasına neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bölge ofisi Pan Amerika Sağlık Örgütü (PAHO) yaptığı yazılı açıklamada, bölge insanının daha önce Zika virüsü ile karşılaşmaması ve bağışıklık sistemi zayıflığı gibi nedenlerle virüsün yayılmaya devam etmesini beklediklerini belirtti.

Açıklamada, “PAHO, Zika virüsünün bölgedeki Aedes Sivrisineği’nin görüldüğü bölgedeki tüm ülkelerde yayılmaya devam etmesini bekliyor” ifadesi yer aldı. PAHO virüse karşı, kullanılmayan tekerlek ve kaplar gibi suyun içinde birikebildiği ve sivrisineklerin ürediği eşyaların ortadan kaldırılması ile sivrisinek ısırıklarına karşı kişisel güvenliğe dikkat edilmesi gibi tavsiyelerde bulundu.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi geçtiğimiz günlerde söz konusu virüse karşı 14 ülkeye seyahat uyarısı yaptı. Brezilya’da Zika virüsü nedeniyle bugüne kadar 4 bine yakın çocuğun engelli doğduğu rapor edildi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.