Domuz gribi virüsü kapanlara ‘zatürre’ uyarısı!

Domuz gribi virüsü kapanlara ‘zatürre’ uyarısı!

Gribe yol açan influenza (domuz gribi) virüsünü kapanların iyileştikten sonra zatürre olabileceğini belirten Prof. Dr. Yeşim Şardan, “İnfluenza geçiren kişilerde 7-14 günlük bir iyileşme dönemini takiben ikincil bakteriyel pnömoni (zatürre) de gelişebilir. Yüksek risk grubundakiler aşılanmalı.” dedi.

Şardan yaptığı açıklamada, Türkiye’de birçok kişiyi etkileyen griple ilgili uyarılarda bulundu. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının, çocuklarda ve erişkinlerde en sık görülen enfeksiyon hastalıkları arasında yer aldığını belirten Şardan, erişkinlerde yılda 2-4 kez, 5 yaş üstü çocuklarda yılda ortalama 4-8 kez akut solunum yolu enfeksiyonu atağı görüldüğüne dikkati çekerek şunları söyledi:

“Solunum yolu virüsleri arasında ‘influenza virüsü’, sebep olduğu ağır klinik tablo ve yıllar içinde değişen antijenik yapısına bağlı olarak salgınlara yol açabilmesi nedeniyle özel bir öneme sahiptir. İnfluenza kişiden kişiye damlacık yoluyla ve bu damlacıklarla kirlenmiş eller veya eşyalar aracılığıyla bulaşır. Çocuklarda bu tabloya ishal de eşlik edebilir. Yaşlılarda, altta yatan kalp veya akciğer hastalığı olan kişilerde, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ve gebelerde klinik seyir çok ağır olabilir, influenzaya bağlı viral pnömoni (zatürre) gelişebilir ve ölümle sonuçlanabilir. Ayrıca influenza geçiren kişilerde 7-14 günlük bir iyileşme dönemini takiben ikincil bakteriyel pnömoni (zatürre) de gelişebilir.”


İnfluenza tedavisinde kullanılabilecek antiviral ilaçlar olduğunu ancak tedaviye başlama zamanının büyük önem taşıdığını da vurgulayan Şardan, “Bu ilaçların maksimum etki gösterebilmesi için belirtilerin başlamasını takiben ilk 48-72 saat içinde tedaviye başlanması gerekir. İnfluenza komplikasyonları yönünden yüksek risk grubuna giren kişilerin ve sağlık personelinin her yıl influenza aşısı yaptırması önerilir.” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.