Aşırı sıcakta güneşin zararlarına karşı kilit önlemler

Aşırı sıcakta güneşin zararlarına karşı kilit önlemler

Sıcaklıkların 40 dereceyi bulacağına dair tahminler karşısında uzmanlar güneşin olumsuz etkileri konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Turgut Özal Üniversitesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Evren Sarıfakıoğlu cildin yaşlanması, lekelenmesi ve deri kanseri gelişmesinde güneş ışınlarının önemli rolü olduğuna belirtti. Sarıfakıoğlu, alınacak tedbirlerle sıcak güneşin etkilerinden insanın korunacağına dikkat çekti.

Ramazan ayının ilk günlerinde sıcaklığın mevsim normallerinin üstünde, ortalama 40 dereceyi bulacak olması meteoroloji uzmanlarınca anormal bir durum diye nitelendirildi. Yaşanan bu sıcaklık artışına ilişkin cildin korunmasına dönük Turgut Özal Üniversitesi (TÖÜ) Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Evren Sarıfakıoğlu önemli bilgilendirmelerde bulundu. Ciltte en fazla etkinin güneş ışınlarınca olduğunu ifade eden Sarıfakıoğlu, “Bu etki cildin yaşlanması, lekelenmesi, deri kanseri gelişmesinde önemli rol oynar. Özellikle çocukluk çağında maruz kalınan güneş ışınları ilerde büyük etkilere sebep olur.” bilgisini aktardı.

GÜNEŞ FARKLI HASTALIKLARI DA TETİKLİYOR

“Bazı kişilerde güneşe temas sonrası alerjik reaksiyonlar da gelişebilir.” diyen Prof. Dr. Sarıfakıoğlu; piknik, bahçe hobileri gibi bitki ile beraber güneş teması olması fitofotodermatit denilen ekzemalara neden olabileceğine dikkat çekti. Sarıfakıoğlu ayrıca güneş hassasiyetine neden olabilecek bir ilaç (bazı antibiyotikler, sivilce ilaçları) kullanılıyorsa ilaca bağlı fototoksik ilaç döküntüsü ve ciltte lekelenmelerin de olabileceğine belirtti. Prof. Sarıfakıoğlu, “Bunun dışında yalnız güneş ışınlarıyla aktive olabilen solar ürtiker, polimorf ışık erüpsiyonu gibi cilt hastalıkları oluşabilir.” dedi.

8 ÖNLEM KORUYOR

Prof. Dr. Sarıfakıoğlu aşırı sıcakların yaşandığı günlerde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

* Sabah saat 10.00 ile öğleden sonra 16.00 arası güneş ışınlarının zirve yaptığı saatlerde güneşe çıkılmamalı.

* Yaz aylarında açık renkli giysiler tercih edilmeli.

* Şapka, güneş gözlüğü kullanılmalı.

* Aşırı sıcaklarda gölge alanlara dikkat edilmeli. Gölgede durmak yansıyan güneş ışınları nedeniyle tam koruma sağlamaz.

* Güneş kremi kullanmanın koruduğu düşüncesiyle uzun saatler güneşlenmek aksine güneş ışınlarıyla teması artırır.

* Dışarı çıkmadan 30 dakika önce güneş kreminin uygulanması ve 3-4 saatte bir yenilenmesi gerekir.

* Suya girilmesi, terlenmesi gibi durumlarda güneş kreminin tekrarlanması gerekir.

* Güneş kremlerinin koruma düzeyi SPF değeri ile ölçülür. SPF değeri arttıkça güneş kreminin koruyuculuk düzeyi artar. Ancak SPF 50’den daha yüksek SPF değerlerine sahip güneş kremleri anlamlı bir koruma düzeyi sağlamaz.

* Ayrıca, güneş kreminin hem UVB ışınlarından hem de UVA ışınlarından koruması önemlidir.

Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*