AIDS’den 100 kat daha bulaşıcı: Hepatit B

AIDS’den 100 kat daha bulaşıcı: Hepatit B

Dünyada 350 milyon kişinin Hepatit B virüsü taşıyıcısı olduğu hesaplanıyor. Her yıl 50 milyon kişinin bu virüsle temas ettiği kabul ediliyor.

Türkiye’de de ortalama her yüz kişiden 4-5 kişinin bu virüsle temas edebiliyor. Uzmanlar, Hepatit B’nin artmasının en büyük sebebinin toplumun virüsün bulaşma yollarının öğrenmemesi olduğunu ileri sürdü.

Medilife Beylikdüzü Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Habibe Duman Hepatit B virüsü hakkında bilgiler verdi. Bu hastalığın tanısının kolay olduğunu söyleyen Dr. Habibe Duman, “Hepatit B, AIDS’den 100 kat daha bulaşıcıdır. Türkiye’de de sık görülen bir virüstür. Önemli olan erken tanımaktır. Eğer erken tanınmazsa ve tedavi edilemezse sinsice ilerler. Sonra karaciğer sirozu ve daha sonrada karaciğer kanserine dönüşebiliyor. Yeni Teknolojiler sayesinde Hepatit B virüsünün tanısının konulması laboratuar imkânları sayesinde çok kolay. Basit bir kan alma işlemiyle elde edilen serum örneğinden anti-HBs, HBsAg, HBeAg, anti-HBc, anti-HBc IgM, anti-HBe, HBV DNA gibi doktorların sizin durum ve şikâyetlerinize uygun testlerin yapılması mümkün.” dedi.

HEPATİT B VİRÜSÜ HANGİ DURUMLARDA BULAŞIR?

Bulaşma yollarının öğrenilmemesinin hastalığın yayılmasını arttırdığına dikkat çeken Dr. Habibe Duman, Hepatiti B virüsünün bulaşabileceği durumları ise şöyle sıraladı:

* Deri bütünlüğünün bozulduğu her türlü durum,

* Mikroplu kan ve vücut sıvılarının bedenin iç yüzeyine teması,

* Mikrobu taşıyan kişi ile cinsel temas,

* Enjektor-ilaç hazırlama gibi malzemelerin ortak paylaşıldığı damar içi ilaç kullanımı,

* Mikrobu taşıyan anneden doğma,

* İnfekte kişinin kanı veya açık yarası ile temas etme,

* Virüsün bulaştığı iğnenin batması veya kesici delici alet yaralanması,

* Mikroplu kişinin jilet, ustura, tırnak makası, diş fırçası gibi kesici-delici/kanla temas edebilecek malzemelerini paylaşma,

* Hemodiyaliz, akupunktur.

Hepatit B Virüsünün erken tanısının hastanın maddi ve manevi olarak hastalıklardan ve kanserden korunması için çok önemli olduğunu vurgulayan Duman, Dünya Sağlık Örgütünün Hepatit B Virüsünün “Sigaradan sonra bilinen en önemli 2. kanserojen” olarak tanımladığını hatırlattı.

Dr. Habibe Duman, “Bulaşması çok kolay olan ve tanısı yaygınlaşan Hepatit B virüsü ile savaşta Hepatit B aşısı çok önemlidir. Bu aşının yanında ilaç tedavisi de bu hastalık ile mücadelede oldukça önemlidir. Erişkin yaş grubunda 0, 1 ve 6 aylarda yapılan üç doz aşılama ile 40 yaş altı sağlıklı erişkinlerde;– birinci dozdan sonra %30-55,– ikinci dozdan sonra %75, – üçüncü dozdan sonra da %90’dan fazla oranda koruyuculuk oluşmaktadır.” şeklinde konuştu.

GEBELERDE ÇOK DAHA TEHLİKELİ

Hepatit B virüsü taşıyan gebelerin yüzde 90’ından daha fazlasında gebelik sırasında bebeklerine bu virüsün bulaştığını vurgulayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Habibe Duman, şöyle dedi: ”1998 yılında başlanan Üniversal hepatit B aşılaması ile tüm Yenidoğan bebeklere doğumu takiben ilk saatlerde Hepatit B aşısı uygulanmaktadır. Fakat hastanede doğum yapmayan kadınların hepatit B aşısı olmadan doğan çocuklarına virüs yerleşmekte ve sinsi bir şekilde çok büyük bir oranda hastalığa yol açmaktadır.

Hepatit B tespit edilen annelerin ise doğumdan önce mutlaka tedavi edilmesi ve doğan çocuğa da ilk 8 saat içinde Hepatit B aşısının ve Hepatit B ilacının yapılması bebeği hastalıktan korumak adına mutlaka gereklidir. Hepatit B aşısı, çocuk doğduğunda birinci ayda ve altıncı ayda 3 doz halinde yapılmalıdır.Bunun yanında, doğan çocuğun birinci sene sonunda hepatit B testlerinin yapılması ve testlere göre tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.