Çocukları sağlıklı nasıl besleriz?

Çocukları sağlıklı nasıl besleriz?

Günümüzde anne olmak zor iş. Zira çocuklar daha bebeklik döneminden başlayarak, önce hazır mamalar, sonra mısır cipsi, kola, çeşitli şekerleme ve çikolatalarla kuşatılmaya başlanıyor. Endüstriyel gıda sektörü tüm iletişim silahlarını artık en büyük “pazar” olarak kabul edilen çocuklara yöneltiyor. Anneler giderek bu durumun farkına varıyor, ama şeker bağımlısı çocuklarına ne yedireceklerini bilememenin de huzursuzluğunu yaşıyorlar.

Şef ve yemek sanatçısı Dilara Erbay, ‘Doğal Beslenme Rehberi’ kitabıyla, çocuk beslenmesine yeni bir bakış getirerek annelerin imdadına koşuyor. ‘Geleneksel/deneysel’ adını verdiği tamamen doğal malzemelere dayalı yemek anlayışını bu kitapta çocuklara uyarlayan Erbay’ın kitabı, New Jersey’deki Ant yayınevi tarafından düzenlenen imza günüyle Türk toplumuna sunuldu.

Kitap, Erbay’ın daha kendi çocuğuna hamilelik döneminde, doğru beslenmeyle ilgili bilgilere ulaşmanın ne kadar zor olduğunu, hele çocuk beslenmesiyle ilgili alanın ne kadar sorunlu olduğunu görmesiyle şekillenmiş. Katkılı, genetiğiyle oynanmış, alacalı bulacalı ambalajlarla endüstriyel gıdaların bebekler ve çocukların sağlığını ne denli tehdit ettiğinin farkına varınca, kendi oğlunun beslenmesi yıllar içinde gerçek bir deneyime dönüşmüş ve ortaya Doğal Beslenme Rehberi çıkmış.

Kitap, bir tarif kitabı olmanın ötesinde, doğal gıdalarla yaratıcı, eğlendirici bir tarzda oynayarak, yemeklerin hem “sağlıklı” hem “lezzetli” olabileceğini gösteriyor. Erbay, çocuk beslenmesine yönelik ilk adımlarının, beyaz şeker yerine dut pekmezi, çikolata yerine keçiboynuzu gibi kültürel/ yerel malzemelerle yeni kuşağı tanıştırmak olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Bu kitapta anlatılan yeme içme tarzı sadece bebekler ve küçük çocuklar için değil, her yaştan çocuklar, gençler hatta yetişkinler için de geçerlidir.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.