Yüksek Mahkeme’den Obama’ya kötü haber

Yüksek Mahkeme’den Obama’ya kötü haber

ABD Yüksek Mahkemesi, Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA) enerji santrallerindeki cıva ve diğer toksiklerin salınım oranlarına yönelik düzenlemesinin Temiz Hava Kanunu’na aykırı olduğuna hükmetti.

ABD hükümetinin iklim değişikliği ile mücadelede bu zamana kadar alınmış en radikal karar olarak nitelendirdiği düzenleme Yüksek Mahkeme’den döndü. Enerji santrallerini milyarlarca dolara mal olacağı belirtilen düzenlemeyi mahkemenin 9 üyesinin 4’ü yasayı kanunlara uygun 5’i ise aykırı buldu.

Mahkeme kararında Hava Temizliği Kanunu’na göre kamu kurumları tarafından hazırlanacak düzenlemelerin ‘uygun ve gerekli’ olması gerektiği koşuluna dikkat çekti. Çevre Koruma Ajansı’nın maliyet-fayda analizini uygun yapmamakla Temiz Hava Kanunu’nu ihlal ettiğine hükmedildi.

Sektör temsilcileri Obama yönetiminin toplamda yıllık 9.6 milyar dolara mal olacak bir düzenlemeyi uygulamak istediğini ve şirketlerin bunun altından kalmasının olanaksız olduğunu kaydediyordu.

EPA’nın düzenlemesi  kömür ve petrolle enerji üreten santrallerde cıva ve diğer toksik maddelerin emisyonunun yüzde 90 oranında azaltılmasını kapsıyordu.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.