Xi Jinping ABD’de: Siber saldırılar ile mücadeleye hazırız

Xi Jinping ABD’de: Siber saldırılar ile mücadeleye hazırız

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, ABD ziyaretinin ilk gününde Çin hükümeti olarak siber saldırılara karşı oldukları mesajını verdi. Jinping, siber suçlar ile mücadele adına ABD ile üst düzey görüşmelere hazır olduklarını ifade etti.

Çin Devlet Başkanı olarak ABD’ye yaptığı ilk resmi ziyaretine ülkenin batı yakasındaki Seattle eyaletinde başlayan Xi Jinping, ziyaretinin ilk gününde iş adamları ve aralarında bakanların bulunduğu üst düzey devlet yetkililerine seslendi.

Ticari firmalara yönelik siber hırsızlıkların ve hükümet kuruluşlarına karşı hackleme saldırılarının suç olduğunu ve hukuka ve uluslararası anlaşmalara göre cezalandırılması gerektiğini kaydetti. Jinping, “Çin hükümeti, ticari (siber) hırsızlıklara veya böylesi çabaların teşviki veya desteklenmesine dahil olmayacaktır.” dedi.

ABD ve Çin ilişkilerinin önemine de vurgu yapan Jinpin, “Eğer Çin ve ABD iyi işbirliği yaparsa küresel istikrarın temeli olabilir ve ve dünya barışının sağlanmasına yardımcı olabilirler.” şeklinde konuştu. Jinping, iki ülkenin çekişme halinde olmasının ise yıkım olacağını kaydetti.

BEYAZ SARAY ZİYARETİ

Jinping’in kritik önemdeki başkent Washington DC ziyareti 24 Eylül’de başlayacak. Başkan Obama ile Beyaz Saray’da çalışma yemeğinde bir araya gelmesi beklenen Jinping bir gün sonra 25 Eylül’de yine Başkan Obama ile Beyaz Saray’da görüşecek.

Çin Devlet Başkanı’nın Obama ile görüşmesinde iki ülke ilişkileri açısından kritik öneme sahip çok sayıda mesele ele alınacak. Bunların ilk sırasında siber ve hacker saldırıları yer alıyor.

ABD’de son iki yılda aralarında New York Times, eBay, UPS’in olduğu özel şirketler ile çok sayıda kamu kuruluşu Çin’den gelen siber saldırılara maruz kaldı. Son olarak Çinli hackerlar tarafından Personel Yönetim Ofisi’ne (OPM) yapılan saldırıda 4 milyon devlet çalışanın kişisel bilgilerinin çalınması ABD yönetimi için bardağı taşıran son damla oldu. Yönetim saldırıların önüne geçebilmek adına Çin’e yönelik bir yaptırım paketi hazırladı. Ancak henüz uygulamaya koymadı. Söz konusu yaptırımların geleceği belki de bu görüşmelerin ardından netlik kazanacak.

GÜNEY ÇİN DENİZİ

Çin yönetiminin Güney Çin Denizi’nde inşasını sürdürdüğü yapay adalar da görüşmede ele alınacak kritik meseleler arasında yer alıyor. Tüm dünyadaki ticari yük gemilerinin neredeyse yarısının güzergahı olan Güney Çin Denizi, yıllık 4.58 trilyon euroluk bir ticaret rotasına ev sahipliği yapıyor. Bölge ayrıca zengin petrol ve doğal gaz rezervine sahip. ABD yönetimi bugüne kadar sayısız defa Çin yönetimine bölgede yapay ada inşa etmeyi durdurması ve bu adalar üzerinde askeri üs kurmaktan vazgeçmesi çağrısı yaptı. Ancak Çin yönetimi yapay ada inşa etme hakkı olduğunu iddia ediyor.

Görüşmelerde ayrıca Çin’in ihracat artırmak için para birimini manipülasyon ettiği suçlaması, Çin’in yeni ulusal güvenlik kanunu, insan hakları, iklim değişikliği de ele alınacak konular arasında yer alıyor.

Çin Devlet Başkanı’nı ABD ziyareti Çinli lider daha sonra New York’taki BM Genel Kurulu’na katılmasının ardından son bulacak.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.