Washington Post editöründen demokratlara Trump uyarısı

Washington Post editöründen demokratlara Trump uyarısı

Washington Post gazetesi başyazı editörü Fred Hiatt, Demokratları Donald Trump adaylığını ciddiye almaları konusunda uyardı.

‘Trump’ın adaylığını kutlamayın. Korkun’ başlıklı yazıda Hiatt, Amerikan toplumunda artan memnuniyetsizliğin Trump’ı başkanlık koltuğuna taşıma ihtimali bulunduğunu savundu.

“Anketlerin, Trump’ın seçilemeyeceğini gösterdiğini biliyorum. Fakat ya yanlış anket sorularına bakıyorsak” diyen Hiatt, ABD halkının yüzde 64.9’unun ‘ülkenin yanlış yönetildiğini’ düşündüğünü hatırlattı. Bu memnuniyetsizliğin, Donald Trump’ın iticiliğini bastırabileceğini ifade eden Washington Post editörü, “Seçmenlerin, ülkeyi yönetenlere sandıkta bir mesaj verme arzusu, Trump’ın günahlarını çok da önemsememelerine, mazur görmelerine neden olabilir” diye yazdı.

Hiatt, Demokrat Parti’nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Hillary Clinton’ın seçmen tarafından ‘sistemin bir parçası’ olarak görüldüğünü belirtti.

Ortaya koyduğu endişelerin hayata geçme ihtimalinin yüksek olmadığını bildiğini belirten Washington Post gazetesi başyazı editörü yine de bu tehdidin ciddiye alınması gerektiği uyarısında bulundu.

Hükümetin icraatlarından memnun olmasa da oy verenlerin sorumluluk duygusuyla hareket ederek, nükleer silahlanmanın erdemlerinden keyifle bahseden ve işkenceyi ABD politikasının bir enstrümanı kabul eden birine oy vermeyeceğine inandığını söyleyen Hiatt, yazısına şöyle devam etti: “Fakat yine de aklı başında insanları, ‘Trump’ın neden kazanamayacağını’ açıklarken duyduğumda şunları düşünüyorum; Bize Trump’ın ön seçimlerde asla yüzde 30’lara ulaşamayacağını söyleyen siz değil miydiniz? Sonra yüzde 40’a, sonra yüzde 50’ye? Meksikalıları ‘tecavüzcü’ olmakla itham ettiğinde Trump’ın artık bittiğini söyleyen siz değil miydiniz? Adaylığını öngörebildiniz mi? Cevabınız ‘Hayır’sa eğer, Kasım seçimleri hakkında bu kadar kesin tahminlerde bulunduğunuzu duymak istemiyoruz.”

Makalesinin sonunda Hillary Clinton’ın kampanya ekibine seslenen Hiatt, “Trump’ın adaylığını kutlamasınlar, korksunlar. Şimdi ve önümüzdeki altı ay boyunca akıllı, fakat endişeli olsunlar. Ben Amerikan seçmenine güveniyorum fakat ülkenin üçte ikisi mutsuzken rasyonel bir seçim sonucu asla cepte kabul edilemez” diye yazdı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.