Trump seçim sonuçlarını kabul edip etmeyeceğini söylemedi

Trump seçim sonuçlarını kabul edip etmeyeceğini söylemedi

ABD Başkanlık seçimi için yarışan Demokrat Partili Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Partili Donald Trump dün gece son kez ekranda kozlarını paylaştı.

Clinton’ın özellikle Trump’ı destekleyip desteklememe konusunda emin olmayan cumhuriyetçiler ile kararsız vatandaşlar üzerine stratejisini kurduğu anlaşılan tartışmada Donald Trump yine zor anlar geçirdi.

Son dönemde Hillary Clinton’ın kamuoyu yoklamalarında giderek puanını arttırmasının baskısının gözlemlendiği Trump Clinton’ı çok büyük bir suç işlemek ile itham etti. Clinton’ın özel elektronik posta adresini kullanması üzerine konuşan Trump’a Clinton ise önceki haftalarda New York Times tarafından açıklanan vergileri ile cevap verdi. Bunun üzerine Trump ona “Ne terbiyesiz bir kadın” dedi.

Trump’ın Clinton için Rusya lideri Vladimir Putin ile anlaşamayacağını söylemesi üzerine Clinton, “Çünkü o Beyaz Saray’da bir kukla istiyor” cevabını verdi. Trump ise buna sözlere “Hayır esas kukla sensin” diyerek karşılık vermeye çalıştı.

Clinton, Trump’ın iddia ettiği gibi Anayasa’nın ikinci maddesine yani her ABD vatandaşının silah edinem hakkına karşı olmadığını söyledikten sonra, ülkenin daha iyi bir güvenliği olması için uğraşacağını söyledi. Clinton ayrıca geçmişte yaptığı görevlere de sık sık atıfta bulundu.

Tartışma boyunca Trump Cumhuriyetçi Parti’nin tabanı için oldukça önemli olan kürtaj ve kaçak göçmenler üzerine yoğunlaşmaya çalıştı.

İki adayın tartışmasında en önem çıkan konu ise hiç şüphesiz Trump’a seçim sonuçlarını kabul edip etmeyeceği sorulunca yaşandı. ABD seçimlerinde bu güne kadar kaybeden adaylar oy farkı ne kadar az olursa olsun rakibinin galibiyetini kutluyor. Trump ise seçimin hileli olabileceğini söyleyerek, seçim sonuçlarını kabul edip etmeyeceğini henüz söyleyemeyeceğini belirtti.

Clinton ise bu duruma karşılık, “Bunu açıklağa kavuşturmalıyız. Bu ne demek şimdi? Burada söylenen söz bizim demokrasimize karşı” ifadesini kullandı. Hillary Clinton ayrıca Trump’ın geçmişte Emmy kazanamadığı için ödül törenine suç atmasını gündeme getirdi.

Donald Trump ilk tartışma programında seçimleri Clinton’ın kazanması halinde bunu kabul edip, onu tebrik edeceğini söylemişti.

Gecenin sonunda yapılan anketlere göre ise tartışmada Hillary Clinton’ın daha iyi bir performans gösterdiğini sonucunun çıktığı gözlemlendi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.