Trump seçilirse ‘si̇yasi̇ düşmanlarından’ intikam alacak

Trump seçilirse ‘si̇yasi̇ düşmanlarından’ intikam alacak

New York’taki mahkeme jürisinin iş kayıtlarında tahrifat yapmaktan suçlu bulmasının ardından hüküm giyen ilk eski ABD başkanı olan Donald Trump, başkan seçilmesi halinde siyasi rakiplerinin kovuşturmaya uğrayabileceğini söyledi.

Trump, Newsmax’e verdiği bir mülakatta kendisinin hüküm giyen ilk eski başkan olması ile ilgili “Bu ülkemiz için korkunç bir emsal. Bu, bir sonraki başkanın da bunu onlara yapacağı anlamına mı geliyor? Asıl soru bu.” dedi. Trump sözlerine şöyle devam etti: “Yani, biliyorsunuz, bu bizi götürdükleri korkunç, korkunç bir gidiş, ve bunun onların da başına gelmesi çok olası.”

Trump geçtiğimiz hafta New York’ta beş hafta süren bir duruşmada iş kayıtlarında tahrifat yapmaktan suçlu bulundu. Mahkeme jürisi, Trump’ı 34 suçlamanın tamamından oybirliğiyle suçlu bulunmuştu.

Trump geçen yıl haziran ayında, Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra gizli belgeleri elinde tutmasıyla ilgili suçlamalar nedeniyle Miami’deki bir federal mahkemede yargılanmasından birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, “Amerika tarihindeki en yozlaşmış başkan olan Joe Biden’ın ve Biden suç ailesinin peşine düşmesi için gerçek bir özel savcı atayacağım” demişti.

Donald Trump başkanlık seçimini kazanırsa kovuşturmaya uğraması muhtemel kişiler Biden ile sınırlı kalmayacak gibi duruyor. MAGA’nın (Make America Great Again- Trump’un seçim kampanyası) önde gelen isimlerinden Steve Bannon, Çarşamba günü Axios’a verdiği demeçte Donald Trump’a sus payı suçlamasını yönelten Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg’in hapse atılması gerektiğini söyledi. Bannon, ayrıca medyadaki müttefiklerin de soruşturmalara dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Trump, New York’taki mahkemenin haricinde 3 tane daha ceza davasıyla karşı karşıya. Eski başkan; ABD Kongre Binası’na yapılan saldırı ile ilgili, Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra gizli belgeleri yasadışı olarak elinde tuttuğu ve Georgia’daki 2020 seçimlerinde komplo kurduğu iddiaları işe mahkeme karşısına çıkacak. Ancak bu davaların hiçbirinin duruşma tarihi henüz belli olmadığından başkanlık seçimlerinin sonrasına kalması bekleniyor. Trump, ayrıca devam eden hukuk davaları ile de uğraşıyor.