Trump protestoları durmak bilmiyor

Trump protestoları durmak bilmiyor

New York’tan California’ya, Amerika’nın pek çok eyaletindeki kentte 8 Kasım seçimlerini kazanan Donald Trump aleyhinde başlayan gösteriler Perşembe akşamı da devam etti.

Donald Trump da, Twitter üzerinden kendisine karşı yapılan protestolara tepki gösterdi. Trump şu ifadeleri kullandı: “Oldukça başarılı ve şeffaf bir seçim yapıldı. Ancak şimdi medya tarafından teşvik edilen ve meslekleri protestocu olanlar gösteriler düzenliyor. Hiç de adil değil!”

Oregon eyaletinin Portland kentinde, binlerce kişi Perşembe akşamı sokaklardaydı. Polis Teşkilatı’nın verdiği bilgilere göre protestocular pek çok dükkanın vitrinine, araçlara ve kamu mallarına zarar verdi ve havai fişekler kullandı. Polis, göstericilerin ellerinde beyzbol sopalarının da olduğunu söylediği protestoları “isyan” olarak tanımladı.

Oregon Eyaleti Ulaşım Birimi de, pek çok otoyolu önlem almak amacıyla trafiğe kapattı.

Polis, kalabalığı dağıtmak için ses bombası ve biber gazı kullandı. Protestocuların, polis ekiplerine sert cisimler atarak karşılık verdiği de görüldü. Polis teşkilatı, ekiplerin öldürücü olmayan yöntemler kullandığını vurguladı. Polis müdahalesi karşısında herhangi bir göstericinin yaralanıp yaralanmadığı bilinmiyor.

Göstericilerin sayısı sabaha karşı azalırken, polis 26 kişiyi tutukladığını açıkladı.

Colorado eyaletinin Denver kentinde de polis kent merkezi yakınındaki otoyola trafiğe kapattı.

Denver Polis Teşkilatı, Twitter üzerinden, göstericilerin otoyola çıkıp trafiği engellediklerini duyurdu. Göstericilerin kent merkezine doğru yürüyüşe geçmesine üzerine, otoyol yarım saat sonra araç ulaşımına tekrar açıldı.

Eyaletin, Boulder ve Colorado Springs kentlerinde de göstericiler herhangi bir müdahale olmaksızın gece sonunda dağıldı.

Pennsylvania eyaletindeki Philadelphia kentinde belediye binası yakınlarında toplanan göstericiler de “Trump Bizim Başkanımız Değil”, “Amerika’yı Tekrardan Güvenli Yapacağız” yazan pankartlar taşıdı.

Pek çok eyaletteki göstericiler, Trump’ın seçim kampanyası sırasında kullandığı vaatleri yerine getirebileceğinden korktuklarını ve Donald Trump’ın yabancı ve göçmen karşıtı ayrıca ırkçı olduğunu dile getirdiler.

Büyük bir topluluk da, New York’ta Donald Trump’ın da yaşadığı Trump Kuleleri önünde toplandı. Göstericilerin arasında, “Sevgi nefreti yener” yazan döviz taşıyan ünlü şarkıcı Lady Gaga da vardı.

Göstericilerden biri, Trump’ın “ülkeye yasa ve düzeni getireceğiz” söyleminin, polis teşkilatlarına siyah Amerikalılar’ı daha da hedef haline getirmeleri için bir işaret olmasından korktuğunu söyledi.

San Francisco’da da, okul öğrencileri Trump’ı protesto etmek için sokaklara çıktı.

Los Angeles’ta göstericiler, Trump maketini ateşe verirken, California eyaletinin Oakland kentinde göstericiler polise molotof kokteylleri ve havai fişeklerle karşılık verdi. Polis Oakland’da en az 30 göstericinin tutuklandığını belirtti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.