Trump bu defa Obama ve Müslüman ‘nefretiyle’ gündemde

Trump bu defa Obama ve Müslüman ‘nefretiyle’ gündemde

Cumhuriyetçi Parti’den 2016 başkanlık seçimlerinde başkan aday adayı olan Donald Trump, Başkan Barack Obama ve Müslüman “nefreti” nedeniyle gündemde.

Trump’ın ‘‘ırkçı’’ ve ‘‘nefret söylemi’’ içeren bir soru karşısında bu suali adeta destekleyen nitelikte cevaplaması ABD siyasetinde büyük tepkiye yol açtı.

Dün katıldığı seçim programında bir katılımcı, “Ülkemizde sorunlarımız var malum. Bunlardan birisi de Müslümanlarla olan. Mevcut başkanımızdan bunlardan birisi biliyorsunuz. Kendisi (Obama) Amerikalı bile değil’’ dedi. Bunun üzerine Trump araya girerek sorusunu sormasını istedi. İsmini açıklamayan radikal katılımcı, “Her neyse, ülkemizde giderek artan eğitim kampları var (Müslümanlara ait olduğunu savunuyor) ve bizi öldürmek istiyorlar. Bunları ülkemizden nasıl temizleyeceğiz?’’ diye sordu.  

Trump ırkçı ve nefret söylemi dolu bu soruya, “Birçok meselelere dikkat ediyoruz. Biliyorsunuz birçok insan bu şeyleri dile getiriyor ve yine birçokları böyle kötü şeylerin olacağını söylüyor. Biz bu ve diğer tüm kötü şeylerle ilgileneceğiz’’ diye cevap verdi.  

Ünlü işadamı 2012 yılında bizzat kendisi Obama için ülke sınırları içinde doğmadığı ve Müslüman olduğunu ileri sürmüştü. Obama’nın ABD sınırları içinde doğduğunu belgelemesi ve Hristiyan olduğunu açıklamasından sonra Trump, gazetecilerden köşe bucak kaçmıştı.

DNC BAŞKANI: TRUMP IRKÇI

New Hampshire eyaletinde bir belediye meclis toplantısında seçmenlerle buluşan Trump, aşırı muhafazakar seçmenin sorusu karşısındaki tutumu eleştirilere yol açtı.

Demokrat Parti’den önümüzdeki başkanlık seçimleri için aday adayı olan Hillary Clinton, twitter üzerinden Tump’ı eleştirdi. Clinton, ‘‘Donald Trump, Başkan (POTUS) hakkında yanlış ifadeleri düzeltmediği gibi Müslümanlar hakkındaki rahatsız edici, nefret söylemlerini de kınamadı ve yanlış oynamaya devam ediyor’’ dedi.  

Clinton gibi bir başka Demokrat Partili başkan aday adayı Senatör Bernie Sanders da Trump’ı eleştirerek özür açıklaması yapması gerektiğini söyledi. Sanders twitter hesabından, “Trump, Başkanın Amerikalı ve Hristiyan olmadığına yönelik iddiasına devamından dolayı Başkan’dan ve Amerikan halkından özür dilemeli’’ diye yazdı.

Demokratik Ulusal Komitesi (DNC) (Demokrat Parti) Başkanı Debbie Wasserman Schultz, Trump’ı ‘‘ırkçı’’ diye eleştirdi. Schultz,  “GOP’daki (Cumhuriyetçi Parti) yarışı önde götüren Donald Trump ırkçılıkta sınır tanımıyor. Bu kensinlikle korkunç ama daha kötüsü bu gördüklerimin beni şaşırtmaması, çünkü daha önce de bunları görmüştük. Bunlar GOP adayından gelen korkunç reotorikler’’ dedi.   

Schultz, Trump’ın dile getirilen yalanlar karşısında sessiz kalarak desteklediğini ve özür açıklaması yapması gerektiğini söyledi.

TRUMP’IN OFİSİ: SORUYU DUYMADI

Trump, skandal soru karşısında aldığı tutumun gazeteciler tarafından kendisine sorulması karşısında cevap vermekten kaçındığı görüldü. Trump’ın seçim ofisinden daha sonra yapılan açıklamada, başkan aday adayının soruyu duymadığı dile getirildi.

Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adayı olan New Jersey Valisi Chris Christie de Trump’ın saçma soruya sessiz kalıp geçiştirmesine tepki gösterdi. Christie, bir taraftan Trump’ı eleştirirken diğer taraftan da Başkan Obama’ya yüklendi. Christie, “Bakın ben olsam ne yapardım; öncelikle böyle bir şeyin belediye meclis toplantısına getirilmesine izin vermezdim. Ben o kişiye, ‘Dinle beni! Cevap vermeden önce tüm katılımcıların anlayacağı açıklıkta dile getirelim.’ Liderlerin böyle davranma sorumluluğu vardır’’ dedi.  

Christie, Obama’nın bu söylentilerin doğru olmadığını kamuoyuna anlatması gerektiğine işaret etti.  

ABD HALKININ YÜZDE 29’u OBAMA’NIN MÜSLÜMAN OLDUĞUNA İNANIYOR

CNN/ORC kurumlarının ortaklaşa yaptıkları son kamuoyu yoklamasına katılanların yüzde 29’u Obama’nın Müslüman olduğuna inandıklarını gösterdi. Bu oran Cumhuriyetçi seçmenler içinde yüzde 43.

Geçen Şubat ayında da Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Wisconsin Valisi Scott Walker da, Obama’nın Hristiyan olduğunu bilmediğini dile getirmişti.

AYNI OLAY 2008 DE YAŞANMIŞ McCAİN CEVABINI VERMİŞTİ

Trump’ın karşı karşıya kaldığı komplo sorunun benzerine 2008 yılında Başkan Barack Obama’nın rakibi, Cumhuriyetçi Parti adına başkan adayı olan Senatör John McCain’de maruz kalmıştı.

Bir seçim toplantısında katılımcı yaşlı bir kadın, Obama’nın Müslüman olduğu ve ABD vatandaşı olmadığı yolunda yorumda bulunmuştu. McCain, mikrofonu kadının elinden alarak daha fazla konuşmasının önüne geçmiş daha sonra da Obama için, “İyi bir aile babası. Saygın bir insan… bizim bazı temel konularda anlaşamamazlığımız var. Bu seçim kampanyası da zaten bundan ibaret” diye cevabını vermişti.

Write a comment

1 Comment

  1. Muharrem mike Atmaca September 20, 16:34

    Dunya liderleri iki oy fazla almak icin artik insanlari kutuplastirmamalari lazim
    Aslinda dunyayi daha iyi yasanilir bir hale nasil getireceklerini anlatsalar daha iyi olur diye dusunuyorum
    Dinler ozellikle islam dini dostluk kardeslik ortamini tesis edilmesini onerir

Only registered users can comment.