Trump, ABD’deki Çinli öğrencileri ‘casuslukla’ suçluyor

Trump, ABD’deki Çinli öğrencileri ‘casuslukla’ suçluyor

Koronavirüsü salgınıyla birlikte ABD ve Çin arasında yaşanan gerginlik yükselmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın en başından beri Çin’e karşı yürüttüğü agresif politika, koronavirüsü salgını nedeniyle iyice sertleşti. Trump şimdi de ‘casusluk’ şüphesiyle ABD’deki Çinli öğrencilere karşı harekete geçmek istiyor. Trump’a göre Çinli öğrenciler, ‘Çin Komünist Partisi adına hareket’ ediyor.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Fox News‘a verdiği demeçte, ‘hükümetin ABD üniversitelerindeki Çinli öğrencilerin, Çin Komünist Partisi adına hareket etmemesini’ sağlamakla yükümlü olduğunu’ söyledi. Pompeo, Çinli öğrencilerin ABD’de “casusluk” yapmasına izin verilmeyeceğini de ekledi.

New York Times gazetesi de daha önce Trump’ın, ‘Çin Halk Cumhuriyeti’nin silahlı kuvvetleriyle bağları olduğu’ öne sürülen binlerce Çinli öğrenciyi sınır dışı etmeyi düşündüğünü bildirmişti.

ABD ve Çin arasındaki ilişkiler ticaret çatışması nedeniyle salgın öncesi de gergindi. ABD’nin pandemiden etkilenmesi üzerine Trump, bu konuda Çin’i suçladı. Çin Ulusal Halk Kongresi’nin, Hong Kong için önerilen ulusal güvenlik yasasını onaylaması ise son olarak tansiyonu yeniden yükseltti. ABD’ye göre, yasa ‘özel idari bölgenin bağımsızlığına yönelik faaliyetleri kriminalize ediyor’ ve Hong Kong’un özerkliğini tehlikeye atıyor.

Geçen hafta Çin deTrump’ın agresif politikasına yanıt verdi.  Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD hükûmetini sert bir şekilde eleştirerek ilişkilerin ‘yeni bir soğuk savaşa’ itildiğini söyledi.