Trump ’52 hedef vurulacak’ dedi, İran cevap verdi: Çatışmaya girecek cesareti yok

Trump ’52 hedef vurulacak’ dedi, İran cevap verdi: Çatışmaya girecek cesareti yok

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ardından İran-ABD gerilimi sürüyor. ABD Başkanı Trump, Tahran’dan gelen ‘intikam’ açıklamalarına Twitter’dan yanıt vererek, İran’da 52 hedef belirlediklerini ve bunları ‘çok sert ve hızlıca’ vuracakları tehditinde bulundu. İran’ın buna yanıtı gecikmedi; ordunun Trump için “Çatışmaya girecek cesareti yok,” dediği iddia edildi.

52 HEDEFİ VURMAKLA TEHDİT ETTİ

İran’da ABD mülklerinin bombalanması üzerine ABD Başkanı Trump, dün akşam Twitter hesabından İran’a yönelik tehditlerini sıraladı. Trump mesajlarında aşağıdaki ifadeleri kullandı:
“İran, bir ABD’li’yi öldüren ve birçok kişiyi kötü şekilde yaralayan, hayatını boyunca öldürdüğü insanları saymıyorum bile, terörist liderlerini öldürmemizin ardından intikam almak amacıyla bazı ABD mülklerini hedef almak konusunda çok cesurca konuşuyor. O Büyükelçiliğimize zaten saldırıyordu ve başka bölgeleri vurmayı planlıyordu. İran yıllardır problem dışında bir şey değildi. Bu UYARIYI yapayım; İran herhangi bir ABD’liyi ya da ABD mülkünü vurursa 52 hedef belirledik (İran’ın yıllar önce rehin aldığı 52 ABD’liyi temsil ediyor), hedeflerin bazıları İran ve İran kültürü için çok yüksek seviye, önemli. Bu hedefler ve İran’ın kendisi ÇOK HIZLI VE ÇOK SERT BİR ŞEKİLDE VURULACAK. ABD daha fazla tehdit istemiyor.”

Trump’ın tehditlerine İran ordusu cevap verdi. Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre İran ordusu, “ABD’nin çatışmaya girecek cesareti yok” dedi.