Obama, Netanyahu ile görüşmeyi reddetti

Obama, Netanyahu ile görüşmeyi reddetti

ABD Başkanı Barack Obama, mart ayında Kongre’nin davetlisi olarak Washington’a gelmesi beklenen İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile görüşmeyeceğini söyledi.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Obama’nın Netanyahu ile görüşmeme kararına gerekçe olarak 17 Mart tarihinde İsrail’de yapılacak olan erken genel seçimleri gösterildi. Beyaz Saray, ABD başkanının prensip olarak bir ülkede seçimler bu kadar yaklaşmışken o ülkenin devlet başkanıyla ya da diğer parti temsilcileriyle görüşmediğini belirtti.

Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi Partili John Boehner, Netanyahu’yu mart ayında Kongre’de konuşma yapması için ABD’ye davet etmişti. Bu davete anında tepki gösteren Beyaz Saray, yaptığı açıklamada bu davetin ‘devlet protokolünü hiçe saymak’ olduğunu belirtmişti. Netanyahu’nun bugün, Mart ayında ABD’yi ziyaret edeceğini açıklamasının ardından Beyaz Saray sözcülerinden Bernadette Meehan, Başkan Obama’nın prensip gereği seçime gidecek bir ülkenin liderleriyle görüşmeme ilkesi bulunduğunu söyledi. Meehan, “Başkan, bu çerçevede Netanyahu ile görüşmeyecek.” dedi.

Buna göre Netanyahu, 3 Mart günü ‘İran’a neden yeni bir ambargo kararı alınması gerektiği’ üzerine ABD Kongresi’nde bir konuşma yapacak. Cumhuriyetçi Parti, nükleer çalışmaları nedeniyle İran’a yeni ambargolar alınması taraftarı. Başkan Obama ise, salı günü yaptığı “Birliğin Durumu” konuşmasında İran ile nükleer müzakerelerin devam ettiği bir süreçte Tahran’a uygulanması için önüne gelecek yeni bir ambargoyu veto edeceğini açık bir dille ifade etmişti.

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.