Obama hakkında attığı tweet nedeniyle Murdoch özür diledi

Obama hakkında attığı tweet nedeniyle Murdoch özür diledi

Başkan Barack Obama’nın “gerçek siyahi başkan” olmadığını ifade eden twitter mesajına yoğun tepki gelmesi üzerine ‘‘medya imparatoru’’ olarak adlandırılan Rupert Murdoch özür diledi.

News Corp. firmasının kurucusu ve sahibi olan Rupert Murdoch, Başkan Obama için sarf ettiği sözlere sosyal medyadan yoğun tepki gelmesi üzerine özür diledi. Obama için, “gerçek siyahi başkan” olmadığı ve Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adayı olan Ben Carson’un seçilmesi durumunda ABD’nin ilk siyahi başkanının o olacağına yönelik sözleri medya imparatoruna beklemediği tepkilerin gelmesine yol açtı.

Murdoch, Perşembe sabahı paylaştığı tweet ile “şahsen her ikisini de büyüleyici buluyorum” diyerek hem Obama’ya hem de Carson’a olan düşüncelerini paylaştı.

SİYAHİ BAŞKAN TARTIŞMASINI CARSON BAŞLATTI

Ünlü doktor ve başkan aday adayı Carson, CNN haber kanalında katıldığı bir programda Beyaz Saray’a seçilmesi durumunda ülkenin gerçek anlamda ilk siyahi başkanının kendisinin olacağını dile getirmişti. Carson, bu açıklamasına gerekçe olarak da Obama’nın başkanlığı döneminde ABD’de yaşayan siyahilerin konumlarında eskiye oranla daha kötüye gittiğini savunmuştu. Carson, bu eleştirisini de New York adlı dergide çıkan bir makaleye dayandırmıştı.

MURDOCH’UN TWEETİNE ŞİRKETİ DAHİ SAHİP ÇIKMADI

Rupert Murdoch’un Obama’nın derisinin rengini eleştirdiği tweete sahibi olduğu 21st Century Fox şirketi dahi sahip çıkmadı. Kurum yaptığı açıklamada, Murdoch’un paylaşmış olduğu tweeti kendi hesaplarından RT etmediklerini duyurdu.  

Şirket, Murdoch’un twitter da aktif olduğunu belirterek, bazen bu durumun insanın beklemediği hararetli tartışmaların içine itebileceğini dile getirdi. Şirket, Murdoch’un paylaştığı tweet ile ilgili gerekli sorumluluğun kendisine ait olduğunu bildirdi.

ABD’de Wall Street Journal, Fox News ve Fox kanalları ile 21st Century gibi şirketlerin sahibi olan Murdoch, başta Avustralya, İngiltere olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yüzlerce gazete, dergi ve televizyon kuruluşunun sahibi.

Sezai Kalaycı
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*