Obama: Bu yıl ki Anma Günü daha anlamlı

Obama: Bu yıl ki Anma Günü daha anlamlı

ABD Başkanı Barack Obama, “Anma Günü” dolayısıyla Virginia eyaletindeki Arlington Ulusal Mezarlığı’nda düzenlenen törende konuştu.

Savaşlarda hayatını kaybeden Amerikan ordu mensuplarının fedakarlıklarından bahseden Obama, Afganistan savaşının sona ermesinden sonraki ilk Anma Günü’nün Amerikalılar için daha bir anlamlı olduğunu dile getirdi.

Obama, “Bugün, 11 Eylül’de hayatını kaybeden ve Afganistan’da büyük fedakarlıklar yapan 2 bin 200 Amerikan vatanseveri dahil Amerikan hizmet personellerini anıyoruz” dedi.

Amerikan halkının hayatını feda eden ordu mensuplarına borçlu olduğunu kaydeden Obama, “Bu hiçbir zaman tam olarak karşılığını veremeyeceğimiz bir borç. Aynı zamanda hiçbir zaman tam olarak karşılığını vermeyi denemekten vazgeçmeyeceğimiz bir borç” şeklinde konuştu.

Obama geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine mezarlık içerisinde yer alan Meçhul Askerler Anıtı’na resmi tören eşliğinde çelenk bıraktı.

Anma Günü (Memorial Day), kapsamında her yıl Mayıs ayının son Pazartesi günü önceki savaşlarda hayatını kaybetmiş Amerikalı askerler anılıyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.