Kritik New Hampshire seçimi için halk sandık başında

Kritik New Hampshire seçimi için halk sandık başında

New Hampshire eyaleti ABD başkanlık seçimlerinde en kritik eyaletlerin başında geliyor. Iowa ve hemen ardından New Hampshire da yapılan önseçime Amerikan basını kadar uluslararası medya da yoğun ilgi gösteriyor.

Eyalette sabaha kadar yağan karın ardından günün erken saatlerinden itibaren vatandaşlar oylarını kullanabilmek için sandık başına koştu. Kasım ayında yapılacak olan başkanlık seçimlerinde kimlerin yarışacağına dair önemli ipucu veren New Hampshire’daki seçimde Demokratlar Parti’de Vermont Senatörü Bernie Sanders, Cumhuriyetçiler de ise Donald Trump favori gösteriliyor.

Geçen ay Iowa’da başlayan önseçim maratonu ABD’de Haziran ayı ortasında son bulacak. Iowa ile New Hampshire önseçimleri diğer 48 eyalete oranla daha kritik öneme sahip. Halkın yoğun ilgi gösterdiği önseçim sonuçlarının bu gece alınması bekleniyor. Kamuya ait binalar ile okullara konulan seçim sandıklarının yanı sıra ilk defa oy kullanacaklar için kayıt masaları yerleştirildiği de görüldü.

New-Hampshire-oy-kullanmaNew Hampshire eyaletinin en büyük şehri olan Manchester’da bulunan Webster İlkokulu’na oyunu kullanmak için gelen Joe Roberts, ‘‘Önseçim ve daha sonra genel seçimlerde oy kullanabilme konforunu yaşıyoruz. Bugün dünyada birçok ülkede insanlar oy dahi kullanmıyor’’ dedi.

Yirmi yıldan fazladır Manchester  şehrinde yaşadığını belirten Roberts, ABD’nin 300 milyondan fazla nüfusu olduğunu ve bu denli büyük ülkelerde sorunların olmasının da normal karşılanması gerektiğini ifade etti. Roberts, Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Demokratlar’dan Hillary Clinton, Cumhuriyetçiler’den ise Florida Senatörü Marco Rubio’nun başkanlık için yarışabileceğini söyledi.

Oy kullanabilmek için ilerlemiş yaşına rağmen sandık başına gelen Judith Jolton, oyunu da Demokrat Parti’nin güçlü başkan aday adayı Hillary Clinton’dan yana kullandığını söyledi. Oy kullanmanın bir vatandaşlık görevi olduğunu belirten Jolton, ‘‘Hillary’i tercih etme nedenim, öncelikle bu işe (başkanlığa) en uygun isim. Hem tecrübeli, hem diğer rakiplerinden daha bilgili’’ diye açıkladı.

‘‘TRUMP’IN HER SÖYLEDİĞİ HOŞUMA GİDİYOR’’

oy-kullanmaOy kullanmaya 6 yaşında kız çocuğu ile gelen Zena Bilavsky adlı seçmen, sandıktan Cumhuriyetçi Parti’nin anketlere göre en güçlü başkan adayı olarak görülen işadamı Donald Trump’a oy verdiğini söyledi. ‘‘Benim için önseçime gelip oy kullanmak Cumhuriyetçi Parti’nin değerlerinin halk tarafından kabul gördüğünü göstermektir’’ diyen Bilavsky, ‘‘Bu nedenle de Trump’a oy verdim’’ şeklinde konuştu.

Trump’a oy verme nedeni sorusuna Bilavsky, ‘‘Trump’ın her söylediği hoşuma gidiyor. Ülkemiz için doğru bir yol çiziyor. Söylediği her şey bence çok doğru’’ diye değerlendirdi.

Başkan Barack Obama’dan hangi başkan aday adayının Beyaz Saray’da daha iyi bir iş yapacağı sorusuna Bilavsky, ‘‘Hillary hariç Amerika’ya hepsi daha iyi başkan olur. Ülkede çok bölünmüşlük var ve bunu giderebilecek kişi de bence Trump’’ şeklinde konuştu.

‘‘CUMHURİYETÇİYİM AMA SANDERS’A OY VERDİM’’

Manchesterlı seçmenlerden Carol McNamara esasında Cumhuriyetçi olmasına rağmen bu önseçimde Demokratlara oy verdiğini söyledi. Demokrat başkan aday adaylarından Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın kazanmasını arzu ettiğini belirten McNamara, “Aslında Cumhuriyetçiyim. Kasım ayında da Cumhuriyetçi Parti’nin kazanması için oy kullanacağım ama bugün Sanders’a oy verdim. Çünkü Hillary Clinton’un aday olmasını istemiyorum, o daha güçlü bir rakip” dedi.

McNamara Cumhuriyetçi Parti’deki başkan aday adayı olarak Florida Senatörü Marco Rubio’yu desteklediğini söyledi.

Sandığa gelerek vatandaşlık görevini yerine getiren bir başka seçmen de Laurie Dissen’di. Dissen, “Hillary Clinton’a oy verdim çünkü kadın meseleleri ve aile konularındaki politikalarını destekliyorum. Ayrıca iyi bir deneyimi var. On yılı aşkın zamandır farklı görevler üstlendi” dedi.

Dissen, Bernie Sanders’ın da politikalarını beğendiğini, şayet Demokrat Parti’nin başkan adaylığını kazanırsa Kasım ayında onun için de oy verebileceğini söyledi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.