Joe Biden, Kamala Harris’i seçti: İlk kez siyahi bir kadın başkan yardımcılığı için yarışacak

Joe Biden, Kamala Harris’i seçti: İlk kez siyahi bir kadın başkan yardımcılığı için yarışacak

ABD’de Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden başkan yardımcısı adayı olarak California Senatörü Kamala Harris’i seçtiğini açıkladı. Biden, mart ayında partisinin adayı olması halinde yardımcısı olarak bir kadın siyasetçiyi seçeceğini söylemişti.

Harris, ABD tarihinde başkan yardımcılığı için yarışan ilk siyahi kadın oldu. Biden, yaptığı açıklamada “Yanımda çalışan zeki, sağlam ve liderliğe hazır birine ihtiyacım var. Kamala o kişi. Ulusumuzdaki pek çok insanın çektiği acıyı anlayan birine ihtiyacım var” dedi. Biden, “Bu ulusun ruhu adına bir savaşta olduğumuzu anlayan birine ihtiyacım var. Ve eğer bu krizleri atlatacaksak, daha iyi bir Amerika için bir araya gelip birleşmemiz gerekiyor. Kamala bunu anlıyor” diye ekledi.

“Kamala ile ilk kez oğlum Beau aracılığıyla tanıştım. İkisi de aynı dönemde başsavcıydı. Ona ve işine büyük saygı duyuyordu. Bu kararı verirken bunun hakkında çok düşündüm” diyen Biden “Donald Trump ve Mike Pence’e karşı savaşı götürmemde bana yardım edecek en iyi kişinin Kamala Harris olduğuna karar verdim” ifadelerini kullandı.