İsrail gazetesi Haaretz: İsrail’in yeni avukatı Hillary Clinton

İsrail gazetesi Haaretz: İsrail’in yeni avukatı Hillary Clinton

İsrail gazetelerinden Haaretz, ABD eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’ı, ‘‘İsrail’in yeni avukatı Clinton’’ sözleriyle eleştirdi.

Peter Benart tarafından kaleme alınan yorum yazısında, ‘‘İsrail hükümetinin en iyi sözcüsü kim? Ron Dermer? Michael Oren? Bibi (Benyamin Netanyahu)’nun kendisi mi? Hayır. Hillary Clinton’dır.’’ ifadelerine yer verdi.

Benart, Clinton’ın haftasonu ”The Atlantic” adlı dergiye verdiği röportaja atıf yaptığı yorum yazısında, ‘‘Netanyahu’nun sofistike ve tutkulu davranışlarını en iyi savunanın Clinton’dır ve bunu da Atlantic’e verdiği mülakatta gördük. Ancak bu savunmanın önemli bir kısmı doğru da değil.’’ diye eleştirdi.

Yazıda, Başkan Obama’nın ilk döneminde Filistin lideri Mahmud Abbas ile barış görüşmelerinin başlaması için baskı yapıldığı hatırlatıldı. Clinton’ın dışişleri bakanı olduğu dönemde Filistin topraklarında yerleşimin durdurulması için gösterdiği çabadan söz eden Berant, Clinton’ın “Netanyahu’yu o zaman daha iyi anladım… Yerleşlim kararının dondurulmasına rağmen Abbas’ı barış görüşmelerine katılması için 14 ay süresince zor ikna ettim.” sözlerine dikkat çekti. Berant yazısına şöyle devam etti; ‘‘Aslında yerleşim kararının dondurulması gibi birşey olmamıştı. Hükümet yerleşim alanlarını daha da genişletme çabalarını sürdürüyordu. Yerleşim kararının dondurulması kararı Doğu Kudüs’te birkaç bina için geçerliydi… Üstelik 2010 yılında önceki senelere nisbeten daha çok konut yapıldı.’’

Clinton’ın verdiği mülakatta Abbas’ın son dakikada uzlaşmayı reddettiğini ileri sürdüğüne dikkat çeken Benart, işin aslının eski ABD dışişleri bakanının anlattığı gibi olmadığını söyledi. Berant, görüşmeler başladıktan bir ay sonra (Ocak 2010) İsrail hükümetinin ‘dondurduğunu’ açıkladığı yerleşim birimlerinde tekrar inşaata başladığını yazdı. Berant, Obama’nın ve o dönem ABD’nin Ortadoğu temsilcisi olan George Mitchelle’nin illegal konut inşaatlarının tamamının dondurulmasını istediğini hatırlattı. Yazıda, İsrail’in 1967 sınırlarına dönmesi, 150 bin Filistinli mültecinin 10 yıl süre zarfından tekrar yurtlarına dönmeleri karşılığında yüzde 1.9 toprak takasının müzakere edildiğini belirtilerek, ‘‘Bunları İsrail hükümeti şiddetle reddetti. Ancak Hillary Clinton bunlardan mülkatında hiç söz etmedi.’’ denildi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.