Donald Trump: IŞİD’i Obama ile Clinton kurdu

Donald Trump: IŞİD’i Obama ile Clinton kurdu

Cumhuriyetçi Parti’nin 2016 başkanlık seçimlerinde anketlere göre en önde görünen başkan aday adayı Donald Trump, IŞİD terör örgütünü Başkan Barack Obama ile Demokrat Parti’nin başkan aday adayı Hillary Clinton’un kurduğunu söyledi.

Muhafazakar parti içindeki başkan aday adaylığı yarışında önde görünen Trump, yine ses getirecek iddiada bulundu. Trump, Obama hükümeti politikalarının terörü arttırdığını savundu. Trump, “Onlar IŞİD’i kurdu. Hillary Clinton, Obama ile birlikte IŞİD’i kurdu’’ dedi.

Mississippi eyaletinde konuşan Trump, İran ile Suudi Arabistan arasında tırmanan gerginliğe dikkat çekti. Tahran’da bulunan Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nin yakıldığı, Suudilerin muhalif Şii din adamı ile 47 Şii mensubunu idam ettiğini belirten Trump, “Tahran’da bulunan Suudi Büyükelçiliği’nin yakıldığını gördünüz mü? İran, Suudi Arabistan’dan ne almak istiyor. Her zaman ki istediği şeyi, petrolü almak istiyor. Onlar her zaman petrol almak istedi’’ diye konuştu.

Trump, konuşmasında Ortadoğu’da artan kargaşa nedeni ile hem Hillary Clinton’ı hem de partisinin mensubu olan eski başkan George W. Bush’u eleştirdi.

Trump, Bush’u 2003 yılında Irak’ı işgal edilmesine karar vermekten dolayı eleştirirken, Clinton’ın dışişleri bakanlığı döneminde IŞİD’in ortaya çıkması nedeni ile eleştiri yağmuruna tuttu. Trump, IŞİD terör örgütünün Clinton ile Obama’nın politikaları neticesinde ortaya çıktığını söyledi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.