CIA: IŞİD’e 80 ülkeden 15 binden fazla savaşçı katıldı

CIA: IŞİD’e 80 ülkeden 15 binden fazla savaşçı katıldı

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) yetkilileri, radikal selefi IŞİD örgütüne katılmak üzere Suriye’ye 80 ülkeden 15 binden fazla savaşçının gittiğini bildirdi. Yetkililere göre bu sayının 2 binini batılı ülkelerden giden savaşçılar oluşturuyor.

CNN’e konuşan CIA Sözcüsü Ryan Trapani’nin açıklamalarına göre IŞİD, son zamanlarda gücünü en az ikiye katladı. Sözcü Trapani, IŞİD’li savaşçı sayısının hali hazırda 20 bin ila 31 bin 500 arasında tahmin edildiğini dile getirdi. ABD’li üst düzey yetkililer ve analistler bu zamana kadar IŞİD’in en fazla 10 bin savaşçısının bulunduğunu iddia ediyordu.

Trapani’ye göre Haziran ayından bu yana IŞİD’e katılan savaşçı sayısında ciddi artış oldu. Bu artan savaşçı sayısı “savaş bölgelerinde başarıyı, halifeliğin ilanını, savaş bölgelerinde daha büyük eylemleri ve ek istihbaratı” peşinde getirdi. ABD basınında CIA’in Mayıs ve Ağustos ayında yaptığı araştırmaların ardından bu sonuçlara ulaştığı ifade edildi. CIA kaynakları ayrıca 80 ülkeden 15 binden fazla savaşçının IŞİD’e katılmak üzere Suriye’ye gittiğini, bunun 2 binini batılı ülkelerden giden savaşçıların oluşturduğunu dile getirdi.

Bu arada, yine CNN’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, IŞİD’e karşı hava saldırılarına istihbarat toplanması amacıyla Suriye üzerinde keşif uçuşlarına başlandığını söyledi. Büyük bir harekatın çok yakın zamanda olmayacağını ifade eden yetkililer, ABD’nin yeri ve zamanı geldiğinde harekete geçeceğini kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama, dün akşamki konuşmasında IŞİD örgütüne karşı “zayıflatma ve yok etme” hedefiyle “kapsamlı ve aralıksız” bir mücadele stratejisi uygulayacaklarını dile getirmişti. Obama, bu stratejinin Yemen ve Somali’deki terör gruplarına düzenlenen operasyonlara benzeyeceğini söyledi. Ancak ABD’li güvenlik uzmanları, IŞİD’in çok daha güçlü bir oluşum olduğunu ve söz konusu ülkelerde uygulanandan daha etkili bir strateji gerektirdiğini ifade ediyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.