Çalışma Bakanı Hilda Solis istifa etti

Çalışma Bakanı Hilda Solis istifa etti

Çalışma Bakanı Hilda Solis Beyaz Saray’a gönderdiği bir mektupla görevinden istifa ettiğini bildirdi. Dışişleri Bakanı Clinton’ın ardından Solis’in de görevinden ayrılacağını açıklaması kabinedeki kadın idareci sayısını gündeme getirdi.

İstifasını bakanlıktaki çalışma arkadaşlarına gönderdiği bir diğer mektupla duyuran Solis, “Arkadaşlarım ve ailem ile uzun görüşmeler sonrası yeni bir geleceğe başlama,  ilham aldığım ve hayatımı şekillendiren sevdiğim insanlara ve yerlere geri dönme kararı aldım.” ifadelerini kullandı.

Mektubunda bugüne kadar bakanlık olarak yaptıkları çalışmalara dikkat çeken Solis, ülke çapında halen işsizlik oranının 7.8 civarında olmasına rağmen kriz ortamında istihdam oluşturmada başarılı bir performans ortaya koydu. Solis döneminde 1.7 milyon kişi istihdam programı kapsamında eğitim gördü ve işsizlik sigortası için yaklaşık 67 milyar dolar harcandı.

Beyaz Saray’dan da gelişmeyi onaylayan bir açıklama geldi. İstifa talebini kabul eden Obama, Solis’in “çalışan çevrenin yorulmaz şampiyonu” olduğunu belirtti. Obama, “Solis, ‘Büyük Buhran’dan bu yana gerileyen ekonominin güçlendirilmesinde birlikte çalıştığım ekonomi takımımın kritik üyelerinden biriydi.”ifadelerini kullandı.

Los Angeles Eyaleti Denetim Kurulu’nda görev almak istediği iddia edilen Solis’in istifası uzun süredir bekleniyordu. Solis, kabinedeki iki İspanyol kökenli bakandan biriydi.

KABİNEDEKİ KADIN SAYISI 4’E DÜŞTÜ

Solis’in istifası kabinedeki kadın sayısını da gündeme getirdi. 23 kişiden oluşan Obama kabinesindeki kadın idareci sayısı Solis’in de istifasıyla 6’dan 4‘e düştü.

Obama seçimlerde özellikle kadın seçmenlerin oylarına güveniyordu. Bazı kadın seçmenler ise kabinedeki kadın sayısının azlığına o zamandan dikkat çekiyorlardı.

İstifa sonrası konunun tekrar gündeme gelmesi üzerine yaptığı açıklamada kadın bakan sayısına da değinen Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Obama’nın kabinesinde ‘çeşitliliğin önemi’ne inandığını ifade etti.

Kadınların kabinede iyi bir şekilde temsil edildiğini belirten Carney, mevcut reaksiyonun sadece birkaç atama sonrası geldiğine dikkat çekti. Carney, ikinci dönem kabinesinin tamamen netleşmesinin beklenmesini önerdi.

Öte yandan Beyaz Saray kalıp kalmayacakları merak konusu olan Adalet Bakanı Eric Holder, Sağlık Bakanı Kathleen Sebelius ve Gazi Hizmetleri Bakanı Eric Shinseki’nin görevlerine devam edeceklerini açıkladı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.