ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin evine saldırı düzenlendi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin evine saldırı düzenlendi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin California’daki evine zorla giren bir saldırgan, eşi Paul Pelosi’ye saldırdı. Paul Pelosi’nin kafatasında kırık meydana geldiği belirtildi.

Temsilciler Meclisi Başkanı’nın sözcüsü Drew Hammill, 82 yaşındaki Paul Pelosi’nin dün uğradığı saldırıdan sonra kafatasındaki kırık ve “diğer ciddi yaralanmalar” sebebiyle ameliyata alındığını bildirdi. Hammill, ameliyatın başarılı geçtiğini ve Pelosi’nin tamamen iyileşmesinin beklendiğini aktardı.

ACİL DURUM HATTINI ARADI

San Francisco polisi, Pelosi’nin sabah saatlerinde acil durum hattını aramayı başardığını ancak direkt olarak ne olduğunu aktaramadığını bildirdi. Acil durum hattı çalışanı, cuma sabahı polisi “durum kontrolü için” Pelosi’nin evine yolladı. Polis eve girdiğinde yetişkin bir adamla Pelosi’nin bir çekiç için mücadele ettiğini gördü. San Francisco Polis Şefi Bill Scott, “Şüpheli çekici Pelosi’nin elinden çekti ve onu şiddetli şekilde darp etti. Memurlarımız hemen onu yere indirdi, silahsızlandırdı ve gözaltına aldı.” açıklamasında bulundu. Scott, şüphelinin 42 yaşındaki David DePape olduğunu ve Pelosi’nin evine arka kapıyı kırarak girdiğini ifade etti. Polis şefi saldırının arkasındaki niyeti inceleyeceklerini söylerken, “Bu rastgele bir saldırı değildi, bilinçli yapıldı” dedi.

CNN’in haberine göre şüpheli internette Donald Trump yanlısı komplo teorileri paylaşıyordu ve Nancy Pelosi eve gelene kadar Paul’u bağlamayı planladı.

ÇEKİÇLE EVE GİREN SALDIRGAN

ABD basınına göre de evi çekiçle giren kişi, Paul Pelosi’yle karşılaştıktan sonra bağırarak “Nancy nerede?” diye sordu. Nancy Pelosi o sırada California’daki evinde değil, Washington’daydı.

Saldırganın motivasyonunun ne olduğu da henüz bilinmiyor. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da San Fransisco polisine yardım ediyor. Pelosi’nin ofisi Ocak 2021’de dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçilerinin düzenlediği Kongre saldırısında tahrip edilmişti. O zamandan beri bütün Kongre üyeleri için güvenlik seviyesi artırıldı. Yetkililerin, siyasetçilerin aileleri için de ek güvenlik önlemleri sağlamayı düşündüğü aktarılıyor.