ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rose Türkiye’ye gidiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rose Türkiye’ye gidiyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Silahların Kontrol, Doğrulama ve Uyumluluğundan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Frank Rose’un alan güvenliği, füze savunması, ikili ve çok taraflı güvenlik başlıklarını görüşmek üzere Romanya, İsrail ve Türkiye’ye gideceği açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Rose, 2-4 Nisan tarihleri arasında Ankara’da çeşitli temaslarda bulunacak. Rose, Türk Dışişleri Bakanlığı ve diğer yetkililer ile görüşmelerine beraberindeki heyet ile katılacak. Açıklamaya göre söz konusu görüşmelerde stratejik meseleler ve iki taraflı kaygılar ele alınacak.

ABD’li heyetin Türk yetkililer ile görüşmelerinde Türkiye’nin Çin’den almayı düşündüğü füze savunma sisteminin öncelikli gündem maddesi olması bekleniyor.

ABD ve Avrupa’nın Türkiye’nin Çin’den almayı planladığı füze savunma sistemine karşı olduğu biliniyor. ABD tarafından gelen açıklamalarda Çin’den alınacak sistemin mevcut NATO sistemi ile entegre edilemeyeceği hatta bunun ötesinde ‘riskli bir yazılıma’ sahip olabileceği dile getiriliyor.

Türkiye ise füze savunma sistemlerini alacağı firmalara ‘ortak üretim ve teknoloji paylaşımı’ şartı sunuyor. Ancak ABD ve Avrupalı firmalar Türkiye’nin bu isteğine olumlu yaklaşmıyor. Türkiye bunun üzerine bu şartlarını kabul eden ve ihalede en düşük teklifi veren CPMIEC firması ile görüşmelere başlamıştı.

Müsteşar Yardımcısı Rose, 30 Mart ve 1 Nisan tarihleri arasında Romanya ve İsrail’de çeşitli temaslarda bulunacak.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.