ABD Başkanı açıkladı: Polonya’yı vuran füzede işaretler Ukrayna’yı gösteriyor

ABD Başkanı açıkladı: Polonya’yı vuran füzede işaretler Ukrayna’yı gösteriyor

Polonya’nın Ukrayna sınırına yakın bir köyüne düşen ve 2 kişinin ölümüne yol açan füzenin, Rusya’ya değil Ukrayna’ya ait olabileceği değerlendiriliyor.

ABD, Polonya’da iki kişinin ölümüne neden olan füzenin Ukrayna’dan atıldığına dair işaretler bulunduğunu açıkladı. Joe Biden, füzenin Rusya’dan atılmış olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Alman ajansı dpa’nın haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden, Bali’deki G20 zirvesi sırasında gerçekleştirilen acil toplantıya katılan liderlere, Polonya’daki köyü vuran füzenin Ukrayna’dan atıldığını söyledi. Bunun S-300 hava savunma sisteminden fırlatılan bir füze olduğunu belirten Biden, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada da ilk bulguların bu füzenin Rusya’dan atılmış olma ihtimalinin düşük olduğunu gösterdiğini duyurdu. ABD Başkanı ayrıca, Polonya’nın bu olaya ilişkin incelemelerine destek sözü verdi.

Düzenlenen acil toplantıya Biden’ın yanı sıra Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel katıldı.

FÜZE RUS YAPIMI ANCAK UKRAYNA’YA AİT OLABİLİR

Polonya, füzenin Rus yapımı olduğunu duyurmuştu. Ukrayna hâlen çok sayıda Sovyet ve Rus yapımı silah kullanıyor. Bunların arasında S-300 savunma sistemi de bulunuyor.

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan üç ayrı ABD’li yetkili de ilk değerlendirmeler sonucunda füzenin saldırı amacıyla fırlatılan bir Rus füzesini vurmak için atılan Ukrayna füzesi olduğunun tespit edildiğini söyledi. Kiev dün Rusya’nın Ukrayna kentlerini vurmak için 100’den fazla füze attığını duyurmuştu. Daha önce Associated Press’e konuşan üst düzey bir ABD’li istihbarat yetkilisi patlamaya Rusya’nın dün Ukrayna’ya fırlattığı füzelerden birinin neden olduğunu iddia etmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, “Ukrayna-Polonya sınırı yakınlarındaki hedeflere yönelik hiçbir saldırıyla” bağlantısı bulunmadığını duyurmuştu. Rusya’nın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy ise Polonya’daki patlamanın “Rusya ve NATO arasında bir direkt askeri çatışma” çıkarmak için yapılan bir provokasyon olduğunu iddia etti.

POLONYA VE MACARİSTAN’DA GÜVENLİK ZİRVESİ

Saldırının ardından Polonya ve Macaristan hükumetleri olağanüstü güvenlik toplantıları düzenledi. Polonya Hükumet Sözcüsü Piotr Muller, toplantı sonrası yaptığı açıklamada bir patlama sonucu iki Polonyalının öldüğünü, kanıtları incelemeye devam ettiklerini ve NATO’nun 4. maddesini kullanıp kullanmamaya buna göre karar vereceklerini söyledi. İlerleyen saatlerde, Reuters’a konuşan iki Avrupalı diplomat, Polonya’nın 4. madde uyarınca müttefikler arasında istişareler için NATO toplantısı talep ettiğini söyledi.

BBC’ye bilgi veren bir NATO kaynağı, Ukrayna ile yakın bir iş birliği içinde olduklarını aktardı. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki de bazı askeri birliklerin hazırlık seviyesini yükseltmeye karar verdiklerini duyurdu.