“Zarrab’ın Türk ve İranlı üst düzey yetkililerle bağlantıları var”

“Zarrab’ın Türk ve İranlı üst düzey yetkililerle bağlantıları var”

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahteciliği ve kara para aklama suçlamaları ile bir yılı aşkın süredir tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab ve Halkbankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla hakim karşısına birlikte çıktı.

Duruşmada en son söz alan savcılık makamı, Zarrab hakkındaki suçlamaların ABD çıkarları açısından ‘ciddi ve tehlikeli’ olduğunu, bu durumun savunma tarafından küçümsendiğini vurguladı. Savcılık, “Zarrab’ın Türkiye ve  İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedi Nejat gibi İranlı üst düzey yetkililerle bağlantılı”olduğunu ve bunları ispatlayacaklarını söyledi.

New York’ta yerel saatle 10.50’de başlayan duruşmaya önce  Mehmet Hakan Atilla, ardından da Reza Zarrab, lacivert renkli mahkum kıyafetleri içinde getirildi. Duruşmanın başında Hakim Richard Berman, Zarrab ve Atilla’nın, kulaklıklar aracılığıyla tercümanı anlayıp anlamadıklarını sordu. İki taraf da ‘evet’ yanıtı verdikten sonra duruşma başladı.

Hakim Berman, Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gizlice görüştükleri ortaya çıkan Reza Zarrab’ın avukatlarından eski New York Belediye Başkanı Rudolph Giuliani eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey’in, Atilla’nın davasına da müdahil olup olmayacaklarını savunma makamına sordu.

Atilla’nin avukatı Victor Rocco da bu konunun ilerleyen günlerde belli olacağını, Atilla’nin kefaletle serbest bırakılması başvurusunu hazırlığında olduklarını belirtti.

Atilla’nın avukatı, davanın duruşması için daha önce belirlenen 21 Ağustos tarihinin, istenen evrak ve bilgilerin toplanması için yeterli bir zaman olmadığını belirterek, duruşmanın daha sonraki bir tarihe alınmasını talep etti. Yargıç Berman bu talebe olumlu yanıt verdi ve tarafların ortak bir gün üzerinde anlaşarak kendisine bildirmelerini istedi. Berman, Giuliani ve Mukasey’in, Atillan’ın avukatlığını üstlenip üstlenmeyeceklerinin de 2 Mayıs’a kadar mahkemeye bildirmelerini istedi.

Rudolph Giuliani ile Michael Mukasey’in, Zarrab ve Atilla davasında adı geçen bazı bankaların da avukatları olduğu, ikilinin ortağı oldukları Greenberg Trauri hukuk firmasının aynı zamanda Türkiye adına ABD’de lobicilik faaliyeti yapmak için Türk hükümetine ücret karşılığında hizmet verdikleri, bunların çıkar çatışması yaratıp yaratmadığının sorgulandığı dava 18 Mayıs’a ertelendi. Duruşmayı çok sayıda Amerikalı gazeteci izledi.

 Zarrab  75 yıl hapis, 50 milyon dolar para cezası, Atilla da 50 yıl hapis 2 milyon dolar para cezası ile yargılanıyor.

 

Orhan Akkurt
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*