Halk Bankası genel müdür yardımcısına Reza Zarrab tutuklaması

Halk Bankası genel müdür yardımcısına Reza Zarrab tutuklaması

Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, Reza Zarrab davası kapsamında New York JFK Havaliman’ında 27  Mart’ta tutuklandığı belirtildi.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Mehmet Hakan Atilla’nın, New York’ta tutuklu yargılanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab’la işbirliği gerekçesi ile tutuklandığını kaydetti.

Savcılık, Atilla’nın New York’ta tutuklanması ile ilgili açıklamada bulundu. Başsavcılık, Türk bankacının uzun yıllar Reza Zarrab’a İran yaptırımlarını ihlal etme ve evrakta sahtecilik konusunda yardımcı olduğu suçlamasıyla yargılanacağını ifade etti. Türk bankacının, Zarrab’ın İran’a gerçekleştirdiği  para transferlerini insani yardım kapsamına almaya çalışırken evrakta sahtecilik yaptığını belirtti. Atilla, İran yaptırımlarını ihlal etme suçundan en fazla 20 yıl, evrakta sahtecilik suçundan ise en fazla 30 yılla yargılanacak.

Reza Zarrab, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek, yasadışı altın ticareti, dolandırıcılık gibi suçlamalardan yargılanıyor.

Mahkemeye sunulan belgelerde, İranlı bir ticaret şirketinin Çin merkezli Bank of Kunlun’da bulunan 5 milyar Euro parasını alamadığı ve Halk Bankası’nın aynı bankadan 5 milyar Euro transferi için aracı olduğu belirtiliyordu.

Atilla’nın bugün Manhattan’da mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.