Bharara: Erdoğan görevden alınmamı istedi

Bharara: Erdoğan görevden alınmamı istedi

New York’ta  Reza Zarrab soruşturmasına başlatan eski New York Başsavcısı Preet Bharara sessizliğini bozdu. Bharra, “Reza Zarrab’la bazı şekillerde müttefik olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görevden alınmam için ısrarcı oldu. Ben de bunun doğru olduğunu biliyorum. Toplantıya katılan bazı isimleri tanıyorum çünkü.” dedi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Preet Bharara, dün akşam CNN’de katıldığı bir programda sessizliğini bozarak iddialarla ilgili görüşlerini açıkladı. Bharara’ya canlı yayında görevden kovulmasıyla ilgili olarak Ignatius’un Washington Post gazetesinde yer alan iddiaları soruldu. Bharara, CNN’in, “İran’la ilişkileri olan bir altın tüccarı olan Rıza Zarra. davasının sizin kovulmanızla bir bağlantısı olabilir mi?” sorusunu şöyle cevapladı: “Hiç bir fikrim yok. ABD Başkanı tarafından bizzat görevde bir dönem daha kalacağımın söylenmesine açıklanamayan şekilde rağmen Mart ayında kovuldum. Rıza Zarrab’ın davasını New York’taki eski ofisim yürütüyor. Son haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2016 yılının Eylül ayında, ABD Başkan Yardımcısı Biden’la yaptığı görüşmede benim kovulmamı istemiş olduğu yazılı. Ben de bunun doğru olduğunu biliyorum. Toplantıya katılan bazı isimleri tanıyorum çünkü.”

‘ERDOĞAN GÖREVDEN ALINIRSAM DAVANIN BOŞA DÜŞECEĞİNİ SANDI’

Washington Post gazetesinde yayınlanan yazıda yer alan Erdoğan-Biden görüşmesindeki Erdoğan’ın kendisinin görevden alınmasıyla ilgili girişimleri ve Ignatius’un bu konudaki iddialarını doğrulayan Bharara şöyle devam etti: “Reza Sarraf’la bazı şekillerde müttefik olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, benim görevden alınmam için ısrarcı oldu, bu şekilde Reza Sarraf davasının boşa çıkacağını düşündü. Bu çok incitici bir şey. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ABD Başkan Yardımcısı nezdinde federal bir başsavcının kovulmasını istemesinin çok sert bir yol olduğunu düşünüyorum. ABD Başkanı’nın ulusal güvenlik danışmanı olan Michael Flynn’in de Türk hükümetiyle olan ilişkilerini biliyoruz. Kimseyi suçlamıyorum ama durum Türk hükümetinin adı geçen konularla ilgili talepleriyle alakalı gerçekten de çok daha fazla sorular sorulması gerektiğini gösteriyor.”

WASHINGTON POST NE YAZMIŞTI?

Washington Post gazetesinin köşe yazarı David Ignatius, ABD’yle Türkiye arasında krizin asıl nedeninin Sarraf davası olduğunu iddia etmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Reza Sarraf’ı kurtarmak için müthiş bir kampanya yürüttüğünü öne sürmüştü. Ignatius yazısında, Cumhurbakanı Erdoğan’ın, Obama döneminde 21 Eylül 2016 tarihinde, ABD Başkan Yardımcısı görevinde olan Joe Biden’la yaptığı özel görüşmede Sarraf’ın serbest bırakılmasını, soruşturmayı başlatan Bharara’nın görevden alınmasını istediğini söylemişti.

Ignatius görüşmenin büyük bir çoğunluğunda Sarraf davasının konuşulduğunu iddia etmiş, ayrıca Emine Erdoğan’ın da görüşmenin yapıldığı günün gecesinde, Biden’ın eşi Jill Biden’a Sarraf’ın serbest bırakılması ve Bharara’nın kovulması taleplerini ilettiği iddia edilmişti.

New York Times gazetesi de önceki gün yayınladığı yazıda, Erdoğan’ın Sarraf davasındaki endişelerini dile getiren çeşitli iddialar ortaya atmıştı. Haberde eski Ankara Büyükelçisi Eric S. Edelman’ın, “Eminim, Erdoğan bu konuyla ilgili endişe duymaktadır. Bu davada yargılananlar kendisine çok zarar verebilir” sözlerine de yer verilmişti.

Zaman Amerika
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*