ABD İran’a ait insansız hava aracını Suriye’de düşürdü

ABD İran’a ait insansız hava aracını Suriye’de düşürdü

ABD ordusu, Suriye’nin güneyinde hükümete bağlı birliklere ait İran yapımı bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü açıkladı.

İHA’nın düşürülmesine gerekçe olarak, ‘koalisyon güçlerini tehdit edecek şekilde ilerlemesi’ gösterildi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Amerikalı bir yetkili, F-15 Strike Eagle tipi avcı bombardıman uçağının Shahed 129 (Şahit 129) tipi İHA’yı Ürdün sınırı yakınlarındaki El Tanf garnizonu yakınlarında yerel saatle 12:30’da düşürdüğünü duyurdu.

Yetkili, “Birliklerimizi tehdit ediyorlardı. Üzerilerine mühimmat bırakmak için halkımızın olduğu yere doğru ilerliyorlardı” dedi.

ABD ordusu yazılı açıklamasında, İHA’nın ‘koalisyon güçlerine doğru düşmanca niyetlerle ilediğini’ söyledi.

Açıklamada, İHA’nın düşürüldüğü yerin, 8 Haziran’da koalisyon güçlerine bomba bıraktıktan sonra vurulan İran yapımı başka bir İHA’nın düşürüldüğü bölgeye yakın olduğu ifade edildi.

ABD, Pazar günü de Suriye ordusuna ait bir uçağı düşürmüştü.

Rusya Savunma Bakanlığı da dün, ülkede hava kuvvetlerinin faaliyet gösterdiği alanlarda uçan her uçağın ya da insansız hava aracının hedef alınacağı uyarısında bulunmuştu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Fırat Nehri’nin batısına geçen ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının ve insansız hava araçlarının Rusya’ya ait yer ve hava savunma sistemleri tarafından takip edileceği belirtilmişti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.