Dublin Edebiyat Ödülleri’nde büyük çekişme

Dublin Edebiyat Ödülleri’nde büyük çekişme

100 bin euro para ödülü ile dünyanın en yüksek para ödülü verilen organizasyonu olan Uluslararası IMPAC Dublin Edebiyat Ödülleri’ne Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling, 2013’te, Robert Galbraith mahlasıyla suç ve polisiye türünde yazdığı romanı The Cuckoo’s Calling ile aday gösterildi.

Dünyanın en seçkin kütüphaneleri tarafından seçilerek belirlenen romanlar ve yazarlardan öne çıkan diğer isimler arasında, 2014 Man Booker Edebiyat Ödülü sahibi Avustralyalı yazar Robert Flanagan da bulunuyor.

The Luminaries romanıyla geçen yılın Man Booker’ını kazanan en genç yazar olmayı başaran layık görülen Yeni Zelandalı Eleanor Catton da Dublin Edebiyat Ödülü için yarışan adaylar arasında yer alıyor.

Avusturya, Belçika, Kanada, Fransa, ABD, Almanya ve Yeni Zelanda yer alan toplam 19 saygın kütüphanenin seçtiği yazarlar arasında, J.K. Rowling’in en güçlü rakibi olarak, The Goldfinch romanı ile 2013’ün Pulitzer Edebiyat Ödülü’nü alan ABD’li yazar Donna Tart gösteriliyor.

City of Bohane romanıyla İrlandalı yazar Kevin Barry 2013’ü IMPAC Dublin Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı. Ödül komitesinde bu yıl Daniel Hahn, Kate Pullinger ve Jordi Soler gibi yazarlar bulunurken, kazanan 17 Haziran’da açıklanacak.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.