Coldplay ve Beyonce’ye eleştiriler büyüyor

Coldplay ve Beyonce’ye eleştiriler büyüyor

İngiliz grup Coldplay’in A Head Full of Dreams albümünden ikinci şarkıları Hymn For The Weekend için Bombay, Hindistan’da çekilen video, sosyal medyada eleştirilerin hedefi oldu.

Grubun Beyonce ile düet yaptığı şarkı için çekilen videoda ünlü Bollywood aktrisi Sonam Kapoor da rol alırken, Bombay’ın renkli sokakları ve Hint kültürünün farklı özellikleri yansıtıldı. Videoda gruba, Hint kültüründen esinlenmiş kostümü ve danslarıyla dikkat çeken Beyonce de eşlik etti.

Kısa sürede milyonlarca kez izlenmesine rağmen video bir takım eleştirileri de beraberinde getirdi. Ben Mor’un yönetmenliğini üstlendiği videoda Beyonce’nin olduğu bazı bölümler ‘kültürel sahiplenme’ ve ‘saygısızlık’ olarak değerlendirildi.

Radikal’de yer alan habere göre videoda Beyonce’nin giydiği Desi süslemeleriyle bezeli olan kıyafet, sanatçının Hindistan kültürünü takdir etmektense sahiplenmeyi tercih etmesi olarak yorumlanınca, sosyal medyada da tartışmanın boyutu büyüdü.

Videoda Beyonce’nin Hint kültürünün bir parçası olan Bharatanatyam dansı figürlerini de olması gerektiği gibi yapmadığı, ayrıca Hint kültürünün bir yansımasını temsil eden Sonam Kapoor’a videoda oldukça kısa süre ayrılması da eleştirildiği ifade edildi. Tüm bu eleştirilerin sonucunda hem Beyonce hem de Coldplay ‘kendilerine ait olmayan bir kültürden kazanç sağlamaya çalışmak’ ile suçlandığı aktarıldı.

Hindistan’ın tanınmış devlet adamlarından Rajan Zed de, şarkıdan bir ‘parti marşı-klüp şarkısı’ olarak bahsederek çekilen videonun ya da şarkı sözlerinin hiçbir alakası olmamasına rağmen kutsal Hint konseptlerini ve sembollerini kullandığını söyledi.

Söz konusu kültürel değerlerin yanlış kullanılması dışında, video ‘gerçeği yansıtmadığı’ için de eleştirildi. Mic’te yayınlanan haberde Dünya Bankası raporlarındaki, Hindistan nüfusunun yüzde 21’inin açıklık sınırında, yani günde 3 dolar 10 sent veya 1 dolar 90 sent harcayarak yaşadığı bilgisine yer verildi. Aynı yazıda videonun Hindistan kültüründen istediğini alarak, geri kalanını dışarıda bıraktığından da bahsedildi.

Öte yandan videoyu oldukça beğenip, söz konusu eleştirileri de gereksiz bulan izleyiciler de oldu. Hindistan’da yaşayan bir kullanıcı Reddit’e yazdığı yorumda, ‘Videoya bayıldım. İçinde pek çok güzel şey var, yüksek çözünürlükte harika görünüyor. Beyonce’nin kıyafeti dışında, pek çok müzik videosundan daha iyi’ dedi. Twitter’da da pek çok kişi video ile ilgili olumlu fikirlerini dile getirdi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.