Ai Weiwei’den çarpıcı fotoğraf

Ai Weiwei’den çarpıcı fotoğraf

Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei, göçmen krizine dikkat çekmek için geçen yıl cesedi Bodrum sahillerine vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi pozunda fotoğraf çektirdi.

Washington Post gazetesinin haberine göre, Yunanistan’ın Midilli adasında çekilen fotoğraf Hindistan’daki bir sanat fuarında açılacak serginin bir parçası olacak.

Suriyeli çocuk Aylan Kurdi’nin cansız bedeni geçen yılın Eylül ayında kıyıya vurmuş, cesedin fotoğrafı tüm dünyada büyük yankı yaratmıştı.

Ai Weiwei’i Aylan Kurdi pozunda, kumsaldaki çakıl taşlarına uzanmış bir şekilde gösteren siyah beyaz fotoğrafı Rohit Chawla çekti.

Fotoğraf sanat fuarında sergilenmenin yanı sıra, sanatçının vereceği bazı mülakatlara da eşlik edecek.

Fotoğraf sosyal medyada da tartışma yarattı.

Twitter’da birçokları fotoğrafı “etkileyici” bulduklarını yazarken, bazı kullanıcılar bunu “tuhaf bir fikir” diye niteledi.

Modern sanatın en önde gelen sanatçıları arasında sayılan Ai Weiwei göçmen sorunu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, bu ayın başlarında sık sık göçmen teknelerinin geldiği Midilli adasında bir atölye açmıştı.

Ai Weiwei geçen hafta da, göçmenlerin üzerindeki değerli mallara el koymayı planlayan Danimarka’yı protesto için bu ülkedeki sergisini kapattı.

ai weiwei

Fotoğraf:Twitter

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.