Zarrab, davanın düşmesini istedi

Zarrab, davanın düşmesini istedi

New York’ta tutuklu bulunan Reza Zarrab, bugün hakim karşısına çıkarak davanın aslına geçilmeden düşürülmesini istedi.

New York’ta sabah saat 10.30’da görülmesi gereken duruşma, yaşanan tercüman krizi nedeniyle 12.30’da başladı.

Zarrab’ın ‘reddi hakim’ talebini geçtiğimiz günlerde reddeden Yargıç Richard Berman, duruşmada önce savunma ekibine söz hakkı verdi. Zarrab’ın ekibine yeni katılan Amerika’nın tanınmış avukatlarından Paul D. Clement, müvekkilinin İran’a uygulanan ambargoları delme suçundan yargılanamayacağını, söz konusu yasalarının Amerikan vatandaşlarını ve ABD merkezli şirketleri kapsadığını söyledi. Zarrab’ın suçlandığı Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası’nın (IEEPA) müvekkilini kapsamadığını, davanın aslına geçilmesine gerek olmadığını savundu. Clement, IEEPA’dan daha önce yargılanan davalar hakkında, mahkeme detaylı bilgiler verdi.

Daha sonra söz hakkı alan Avukat Benjamin Brafman, Zarrab’ın Miami’de gözaltına alındığı sırada hukuksuz bir şekilde sorgulandığını iddia etti. Sınır güvenlik görevlilerin Zarrab’ın iPhone’unun şifresini aldığını ve daha sonra bu bilgilerin FBI görevlileriyle paylaşıldığını anlattı. ABD’ye giriş yapan herkesin telefon şifresinin sorulmadığını hatırlatan Brafman, FBI’nın müvekkilinin Miami’ye geleceğini bildiğini ve ona göre hazırlık yaptığını savundu. Brafman, Zarrab’ın telefonundan alınan fotoğraf ve dökümanların kanıt olarak gösterilmemesi gerektiğini kaydetti. Avukatlar Türkiye ile İran arasında yapılan ticari işlemlerin Amerikan bankaları kullanmasının teknik bir konu olduğunu belirtti.

Savunmadan sonra söz hakkı alan, savcılık makamı, IEEPA’nın Amerikan vatandaşları olmayanları da kapsadığını ve Zarrab’ın İran yaptırımları delerken Amerikan bankalarını kullandığını söyledi. Şu an için ellerindeki delilleri göstermek için bir araya gelmediklerini, Zarrab’ın İran yaptırımların deldiğini bu nedenle direk davanın aslına geçebileceklerini söyledi.

Yargıç Berman, tarafları dinledikten davanın düşüp düşmeyeceği ve iPhone’daki delillerin kullanılıp kullanılamayacağı hakkında kararını önümüzdeki günlerde verecek.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.