Türk Telekom’dan müşterilerine karşı casus yazılım siparişi

Türk Telekom’dan müşterilerine karşı casus yazılım siparişi

Türk Telekom’un Amerikalı bir şirketten müşterilerinin isim, şifre, IP ve girdiği siteleri görüntülemeye yarayacak bir yazılım siparişi verdiği ortaya çıktı.

Forbes’de yer alan habere göre, İsveçli bir yazılımcı olan Kriss Anderson 4 Nisan’da şirketine, “Hayatım boyunca Erdoğan’ın acımasızlığının parçası olduğum için pişmanlık duymak istemiyorum. İstifa ediyorum” yazan bir mail attı. Anderson’un ABD’li Procera şirketi için çalıştığı öğrenildi.

Anderson istifası sonrası kişisel nedenlerini açıklarken Türk Telekom’un 6 milyon dolara yaptığı anlaşma yaptığını, istenilen zengin inceleme yazılımının görüntüde kullanıcıların isim, mail ve şifrelerini listeleyecek şekilde göründüğünü ancak içeriğinde ayrıca IP ve girilen sitelerin de belirtilmesinin istendiğini söyledi. Normalde iyi bir amaç için alındığı düşünülebilecek olan bu yazılımın otoriter bir toplumda oldukça kötü amaçlar için kullanılabileceğini bildiğini aktaran Anderson bu yüzden istifa ettiğini yazdı.

Procera’da çalışan yarım düzine kişi ise isimlerini vermeden bu yazılım yüzünden Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a muhalefet olduğu düşüncesi ile hayatlarını kaybedebileceğini, ancak bu yazılım ile ilgili açıklamayı şirketin yapması gerektiğini söyledi.

Procera ise yaptığı açıklamada şirket olarak her zaman insan haklarına saygı duyduklarını ve müşterilerinin daha iyi hizmet sağlaması için yazılımlar yaptıklarını belirterek, hiç bir zaman izleme amaçlı ürünler üretmediklerini vurguladı. Procera yaptıkları yazılımların kanunlara ve uluslararası standartlara uygun olduğunu belirtip, geçen yıl değişen yönetim ile birlikte bu amaçta çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.