Romney’in en büyük destekçisine kara para aklıyor suçlaması

Romney’in en büyük destekçisine kara para aklıyor suçlaması

Cumhuriyteçi Parti’nin büyük finansörlerinden olan ve kumarhaneler kralı olarak da tanınan Sheldon Adelson, kara para aklama iddiasıyla incelemeye alındı. Wall Street Jorunal (WSJ) gazetesinin haberine göre ünlü milyarder, kumarhanelerinde kara para akladığı iddiasıyla Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından teftiş edilmeye başlanıldığını yazdı.

Los Angeles savcılığı tarafından yürütülen soruşturmaya göre Adelson’ın sahibi olduğu kumarhane uyuşturucu kaçakcılığından mahkum olan Meksikalı işadamından milyonlarca dolar aldığını öne sürdü. Çin doğumlu olan Meksikalı işadamı Ye Gon, 2007 yılında Amerikan mahkemesi tarafından hakkında açılan uyuşturucu kaçakcılığı suçlaması nedeniyle hapse atılmıştı. Hala Amerika’da hapisde bulunan Ye Gon’u Meksika’da uyuşturucu kaçakcılığı, adam öldürme, kaçırma ve kara para aklama gibi suçlarından dolayı Amerika’dan iadesini istiyor.
WSJ, savcılığın para transferinin 2000’in ortalarında başladığına dair belgeler ele geçirdiğini bildirdi.

Los Angeles sevcılığı tarafından yürütülen sorışturmanın zamanı Cumhuriyetçiler tarafından eleştiriliyor. Cumhuriyet Partisi başkan adayı Mitt Romney’in seçim kampanyasını destekleyen super PAC’in en büyük finansörlerinden olan Andelson kasım ayına kadar toplam 100 milyon dolar bağışlamayı vaat etmişti.  Başkan Barack Obama karşıtlığı ile tanınan Andelson, ayrıca Forbes dergisinin milyar dolara sahip zenginler listesinde de ismi olan birisi.

Andelson, 2012 seçimlerinde Cumhuryetçi Parti’nin başkan aday adayları içinde önce Temsilciler Meclisi eski başkanı Newt Gingrich’e destek vermişti. Gingrich’in yarışta çekilmesinin ardından Adelson, Romney’i desteklediğini bildirmişti. ABD’nin İsrail ile olan ilişkisini daha da güçlendirmesini isteyen Andelson, pro-İsrail tutumu ile de tanınıyor.

Sezai Kalaycı
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*