NYT Kudüs Bürosu Şefi’nden tartışmalı Gazze yorumu

NYT Kudüs Bürosu Şefi’nden tartışmalı Gazze yorumu

New York Times Kudüs Bürosu Şefi’nin, İsrail-Gazze çatışması hakkında Facebook sayfasında yazdığı yorumlar tartışmalara yol açtı.
        
Guardian gazetesinin internet sitesinde yayımlanan habere göre, New York Times gazetesinin Kudüs büro şefi Judi Rudoren’ın İsrail saldırısının ardından hayatını kaybeden Filistinli bir ailenin cenazesine ilişkin Facebook sayfasında yazdığı yorum, tartışmalara neden oldu.
    
Rudoren, Facebook sayfasında, ”Yoğun, kaotik, uzun cenazede gözyaşı olsaydı biraz olsun görülürdü. Atmosfer, kasvetli olmaktan çok köktenciydi. Bu ayrıca burayı kaplayan ‘şehitlik’ kültürünün güçlü bir işareti. Camideki birkaç yakın akraba hariç yaslı insanlar, etkilenmiş ya da bıkkın değiller.” yazdı.
    
Filistinlilerin, ailelerinden biri öldüğünde nispeten daha az üzüntü duyduklarını kasteden Rudoren’ın yorumuna eleştiri yağdı.
        
Rudoren’a ilk tepki, Mondoweiss haber sitesinden gazeteci Phil Weiss’tan geldi. Weiss, Rudoren’in ”Yakınını kaybetmiş kişilerle konuşmak ya da bombalanmış evlerinden eşyalarını toplayan insanlar biraz sıkıcı görünüyor” yorumuna tepki göstererek, ”Filistinlilerin o kadar sınırlı hayatları var ki her yönden, kaybetmek için daha azına sahipler” dedi.
    
Rudoren’ın yorumları, doğu kültürüne sahip insanların, yakınlarını kaybettiklerinde batılılar kadar yoğun üzüntü duymadığı tartışmasını da başlattı.
    
Tepkilerin artmasının ardından, New York Times okuyucu temsilcisi Margaret Sullivan, Rudoren’ın bazı hatalı söylemleri olduğunu belirterek, ”Bayan Rudoren, kullandığı dilden dolayı pişmanlık duyuyor. Özellikle ‘sıkıcı’ ifadesinden. Bana telefonda ‘Sabır veya dayanıklılık hakkında konuşmalıydım. Bu kelimeyi (sıkıcı) kullanmak rezaletti. Yeteri kadar dikkatli davranmamışım’ dedi” diye konuştu.
    
Bu olayın ardından sosyal medyanın gazetecilik üzerindeki etkisine vurgu yapılarak, sosyal medya iletileri hakkında Rudoren’la birlikte çalışmak üzere New York’taki dış haberler servisine bir editör atandığı kaydedildi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.