NY Times: Türkiye’de muhalif gazeteciler saldırı altında

NY Times: Türkiye’de muhalif gazeteciler saldırı altında

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times (NYT), Türkiye’de muhalif medya kuruluşları ve gazetecilerin özellikle son bir ayda maruz kaldığı saldırıları mercek altına alan bir haber yayımladı.

Hürriyet Gazetesi binasına arka arkaya iki kez yapılan saldırı, Nokta Dergisi’nin basılması, onlarca kişiye ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ dava açılması benzeri vahim gelişmeleri okurlarına aktaran gazete, son saldırıların Türkiye’de muhalif medyaya yönelik giderek yoğunlaşan tehdit kampanyasının bir parçası olduğunu yazdı.

Yabancı gazetecilerin sınır dışı edildiğini, gazetecilerin hükümet yanlısı köşe yazarları tarafından tehdit edildiğini, Hürriyet baskınında rol oynayan AKP milletvekilinin parti yönetimine seçildiğini vurgulayan NYT, dünya basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 149. olan Türkiye için bile son saldırı dalgasının oldukça şiddetli olduğunu kaydetti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Hürriyet’e yönelik saldırıları kınamak için bir hafta beklediğinin altını çizdi. Gazeteye görüşlerini aktaran Uluslararası Gazetecileri Koruma Cemiyeti (CPJ) yetkilisi Nina Ognianova da son bir ayda basın özgürlüğünde geri gidişin hızlandığını söyledi.

Gazeteye konuşan analistler ise hükümetin basına yönelik uyguladığı taktiklerin kısmen işe yaradığına ve yeniden yükselen terör örgütü PKK ile yaşanan çatışmalarla ilgili basının terörle mücadele soruşturmasına uğrama korkusuyla kendi kendisine sansür uyguladığına dikkat çekti.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.