Nasuh Mahruki adli kontrol şartıyla serbest

Nasuh Mahruki adli kontrol şartıyla serbest

Bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı ‘tehdit ettiği’ iddiasıyla hakkında soruşturma açılan ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen AKUT Başkanı Nasuh Mahruki’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verildi.

Nasuh Mahruki ise savcılığın tutuklama talebine Twitter mesajları ile tepki gösterdi.

AKUT Başkanı, “Savcı, Cumhurbaşkanı’na tehdit iddiasında ‘devran değişecek’ sözüme takılıp FETÖ’cü ağzı diye tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. PES! Yargının normalleşeceğini kast ettiğim ve Savcı’ya izah ettiğim halde ‘devran değişecek’ dedim diye Sulh Ceza Hakimliğinden tutuklama istedi” dedi.

İstanbul merkez binası için tahliye talebi

AKUT, geçen hafta da İstanbul’daki merkez binasının boşaltılması talebiyle gündeme gelmişti.

İstanbul Valiliği, AKUT tarafından 2002 yılında 49 yıllığına kiralanan Esentepe’deki bina için derneğe o dönemde ön izin verildiğini, ancak nihali kullanım hakkının tahsis edilmediğini söyuleyerek tahliye talebinde bulunmuştu.

Valilik’ten gönderilen çağrıda, binanın 15 gün içerisinde tahliye edilmesi istenmişti.

Mahruki: AKUT cezalandırılıyor

Mahruki ise Valilik kararının tamamen siyasi olduğunu ifade ederek Diken haber sitesine verdiği röportajda “Gerekli yerlerle sık sık yaptığımız görüşmelerde bize hiçbir eksiğimizin bulunmadığı söylenmişti. Bu durum kararın siyasi olduğunu gösteriyor… Kararın durdurulması için gerekli itirazlarımızı yapacağız” demişti.

Nasuh Mahruki, Sözcü gazetesindeki köşe yazısında ise, yaptığı açıklamalar nedeniyle ‘siyaset üstü’ olarak tanımladığı AKUT’un hedef haline getirildiğini savunmuştu.

Mahruki, 10 Ekim tarihli köşe yazısında Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Genel Koordinatörü Orhan Karakurt’u “AKUT’u ele geçirmeye çalışmakla” suçlamıştı, “AKP’li bazı yerel yönetimler, Orhan Karakurt’un baskısıyla ve yönlendirmesiyle kendi bölgelerindeki AKUT ekiplerine binbir zorluk çıkarıyor, söz verdikleri destekleri iptal ediyor, yıllardır kullandığımız yerleşkelerimizden çıkmamızı, kendimize yeni yer bakmamızı istiyor.”

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.