Londra’nın merkezinde ‘Türkiye demokrasiyi hak ediyor’ çağrısı

Londra’nın merkezinde ‘Türkiye demokrasiyi hak ediyor’ çağrısı

Advocates of Silenced Turkey (AST), ’15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü’nde’, Londra’da günlük 250 bin kişinin gördüğü farklı noktalarda dev reklamlarla ‘TURKEY DESERVES DEMOCRACY’-Türkiye Demokrasiyi Hak Ediyor- çağrısında bulundu. AST bu çağrı ile Türkiye’de hem kaçırılmaların durdurulmasını hem de tüm siyasi tutukluların bırakılmasını talep ediyor.

2016’daki sözde darbe girişiminden bu yana AKP’li Erdoğan hükümeti muhaliflerinin haklarını hiçe sayıyor. 200,000’den fazla kişi keyfi olarak gözaltına alındı ve 80,000’den fazla kişi terör suçlamasıyla tutuklandı.

Ayrıca tutuklular devlet görevlileri tarafından ağır işkence ve kötü muameleye maruz kalmaktadır. Temmuz 2016’dan bu yana 170,000’den fazla kamu görevlisi görevden alındı. İşten çıkarılanlar gelirlerini, sosyal yardımlarını, sağlık sigortalarını ve hatta evlerini kaybettiler.

Türk makamlarının en üzücü eylemlerinden biri hamile veya yeni doğum yapmış kadınların hapsedilmesidir. Bazıları çocuklarıyla birlikte hapsediliyor, bazıları ise onlardan şiddetle ayrı tutuluyor. Şu anda, altı yaşından küçük 300’den fazla çocuk, anneleriyle birlikte Türkiye’nin dört bir yanındaki hapishanelerde, hükümetin muhaliflerine yönelik baskılarının bir parçası olarak gözaltına alındı veya tutuklandı.

AKP hükümetinin bir diğer endişe verici eylemi, MİT tarafından uluslararası hukuk normlarını ihlal ederek, Erdoğan’ın yönetiminin siyasi muhaliflerini yakalamak için gerçekleştirdiği denizaşırı operasyonlar oldu.

Bu konulara dikkat çeken AST, uluslararası insan hakları camiasını Türkiye hükümetinin hukuka aykırı uygulamalarına karşı durmaya ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni aşağıdakileri yapmaya çağırdı:

● Siyasi tutuklulara yönelik keyfi tutuklamalar, gözaltılar ve haksız kovuşturmalara son verin ve onları serbest bırakın;
● Hem Türkiye’de hem de yurtdışında kaçırmalara son verin;
● Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddetin faillerini durdurun, önleyin ve cezalandırın,
● Kürt hak ihlallerine son verin,
● Azınlıklara karşı ayrımcılığa son verin,
● Devlet görevlilerinin işkence ve kötü muamele uygulamalarını durdurun, önleyin ve cezalandırın;
● Hukuk mesleğinin bağımsızlığını sağlayın, koruyun ve kanunlara uyun.
AST, 15 Eylül Uluslararası Demokrasi Günü’nde Londra’da bir duyuru ile bir kez daha “TÜRKİYE DEMOKRASİYİ HAKEDİYOR” diyecek. Bu, Türkiye’de süregelen gücün kötüye kullanılmasına ve ağır insan hakları ihlallerine dikkat çekmek amacı ve daha fazla amuoyu oluşturma adina yapılacaktır.
•HERKES İÇİN DEMOKRATİK DEĞERLERİ VE İNSAN HAKLARINI SAĞLAMAK.