Jürinin kararı ABD’yi karıştırdı

Jürinin kararı ABD’yi karıştırdı

Ferguson’da silahsız bir siyahi genci öldüren polis memurunun ‘yargılanmasına gerek olmadığı’na hükmeden jüri kararına ABD halkı protestoyla yanıt verdi.

Onlarca şehirde gösteri yapan binlerce insan, jürinin kararından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Kararın pazartesi akşam yerel saat ile 20:00 de açıklaması bile insanları sokağa dökülmesine engel olamadı. Ferguson başta olmak üzere gece ABD’nin birçok şehrinde gösteriler yapıldı. New York’ta yüzlerce gösterici köprüyü, California eyaletinde ise otoyolu trafiğe kapadı. Ferguson’da polis otomatik silahla ateş açıldığını rapor ederken, göstericilere karşı da biber gazı ve ağır silahla donatılmış araçlarla müdahale etti. Birçok insan jüri kararından sonra soluğu Beyaz Saray önünde alırken, Chicago ile Oakland’daki gösterilerde dükkanların camları kırıldı, polis arabaları ateşe verildi. Oakland şehrinde otobanı trafiğe kapatan ve polis ile çatışan göstericilerden bazıları gözaltına alındı. Göstericiler polis aracını ateşe verirken, bankaların ve iş yerlerin camlarını kırdı. Philadelphia şehrinde de yüzlerce insan gösteri yaptı. Beyaz Saray önüne toplanan yaklaşık 500 kişi, ‘‘Ellerim havada, ateş etme’’ diye bağırarak tepkilerini dile getirdi. Protestoların Boston, Seattle gibi diğer büyük şehirlerde de yaşandığı gelen haberler arasında.

POLİS WILSON, 6 DEĞİL 12 EL ATEŞ ETMİŞ

Ferguson’da silahsız olan 18 yaşındaki Michael Brown’ı tabancası ile defalarca ateş ederek öldüren beyaz polis Darren Wilson’ın yargılanmasına gerek görmeyen jürinin hazırladığı raporun ayrıntıları kamuoyuna açıklandı.

Jürinin aldığı kararı açıklayan St. Louis Vilayeti Savcısı Robert McCulloch, toplam 25 gün süren soruşturmada 60 görgü tanığının ifadesine başvurulduğunu söyledi. Görgü tanıklarının toplamda 70 saat ifade verdiğini kaydeden McCulloch,  Brown’a Wilson’ın 6 değil toplamda 12 el ateş ettiğini dile getirdi.

Savcı McCulloch, ‘‘Jüri, 9 Ağustos tarihinde yaşanan ve Wilson’un eylemleri olayın başlangıcından itibaren güvelik görevlisi memurun yapması gereken prosedürleri izah eden kanuna uygun şekilde olduğunu kabul etmiştir.’’

St. Louis şehrinin en fakir semtlerinin başında gelen ve nüfusun yüzde 75’inin siyah Amerikalıların olduğu Ferguson’da yaşanan olay ABD gündemini sarsmaya devam ediyor.

BROWN’IN AİLESİ KARARA TEPKİLİ

Michael Brown’ın ailesi jürinin kararından sonra yaptığı yazılı açıklamada, “Çocuğumuzu öldüren katilin suçsuz bulunması bize hayal kırıklılığı yaşattı’’ denildi. Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı; “Acımızı birçok insan tarafından paylaşıldığını görüyoruz. Hayal kırıklılığımızı olumlu bir değişiklik yapacak şekilde kanalize edilmesine yardımcı olmanızı istiyoruz. Bu tür çarpıklığın tekrar yaşanmasına izin vermemek için sistemi birlikte düzeltmeye ihtiyacımız var.’’

Polis memuru Wilson’un avukatları da jüri kararından sonra bir açıklama yayınladı. Avukatlar, Wilson’ın ‘‘bir kolluk görevlisi kanun çerçevesinde ne yapması gerekiyorsa onun yapmıştır’’ ifadelerine yer verdi.

Görgü tanıklarının ifadelerinin raporda birbirlerine çok yakın olduğu görüldü. Raporda olay, Cumartesi günü Brown’ın Dorian Johnson adlı arkadaşı ile sokak ortasında yürüdüğü sırada yanlarına bir polis aracı yaklaşır. Wilson ile Brown arasında bir tartışma yaşanır ve polis memurunun Brown’ı arabanın içine çekmeye çalıştığı da kaydedilir. Brown, rapordu bu anı, ‘‘Brown’ın silahıma uzanmak istediğini düşündüm’’ diyerek kendini savunduğu görüldü.

Yine verilen ifadelerde ikili arasında yaşanan itiş-kakıştan sonra Wilson’ın arabanın camdan bir el ateş ettiğini dile getirdikleri yazıldı. Daha sonra raporda ise, polisin ateş etmesi üzerine Brown’ın koşmaya başladığı anlatıldı. Görgü tanıkları, polisin silahına sarılmasının ardından Brown’ın teslim olmak için ellerini havaya kaldırdığı ancak Wilson’ın defalarca silahını ateşlediğini söyledikleri görüldü.

Washington Post, 7 veya 8 görgü tanığının ifadelerinde Brown’ın ellerini havaya kaldırıp teslim olduğu sırada Wilson’ın ateş açtığını dile getirdiğini yazdı.

Ferguson Polis Şefi Tom Jackson, olaydan 6 gün sonra Brown’ı öldüren polis memurunun Wilson olduğunu açıklamıştı. Ancak aynı gün polis, Brown’ın arkadaşları ile birlikte bir dükkandan hırsızlık yapıp kaba güç kullandığını gösteren videoyu da kamuoyuna sızdırmıştı. Ancak Polis Şefi Jackson, Wilson’ın Brown’a müdahale ettiği vakitte siyahi gencin hırsızlık olayına karıştığından haberinin olmadığını da söylemişti.

JÜRİNİN KARARI SÜRPRİZ OLMADI

Ferguson’da olayı soruşturan resmi heyetin verdiği karar aslında sürpriz olmadı. Adalet İstatistik Ofisi’nin rakamlarına göre 2010 yılında federal veya eyalet düzeyinde heyetinin yaptığı 162 bin soruşturmadan yalnızca 11’i için dava açılmasına karar verdiği kayıtlarda yer aldı. Ferguson olayını soruşturan heyette, eyalet düzeyinde kurulan bir ekipti. Ekipte 9’u beyaz 3’ü siyah olmak üzere toplam 12 kişi görev almıştı.

 

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.