Harvard’da Gül’ü kızdıran sorular

Harvard’da Gül’ü kızdıran sorular

Harvard Üniversitesi’nden mezun olan oğlunun diploma törenine katılmak üzere Boston’da bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Harvard Kennedy School’da konuştu. Gül, konuşmasından sonra panele katılanların sorularını cevapladı.

ORAK5605Cumhurbaşkanı Gül, panelin soru-cevap kısmında Gezi olayları ile ilgili sorulara muhatap oldu. Kendini Harvard Tıp Fakültesi’nde çalışan Dr. Emrah Altındiş olarak tanıtan bir katılımcı söz alarak Gül’e “Roboski katliamında sizin başında bulunduğunuz ordu 34 insanımızı öldürdü. 17 tanesi çocuktu bunların, hiçbirisinin hesabı sorulmadı. Benim sorum şu; siz Ankara’da yaşıyorsunuz, Kızılay’da Ethem Sarısülük başından kurşunla vuruldu. Onun katili dışarıda. Siz böyle bir devletin başında olmaktan utanmıyor musunuz? Ellerinizden kan akıyor, görmüyor musunuz? Nasıl burada bize demokrasi yalanları söylüyorsunuz? Nasıl geceleri rahat uyuyorsunuz. Berkin Elvan 14 yaşındaydı. Sizin Başbakanı’nız 14 yaşındaki çocuk terörist diyor.” şeklinde soru sordu. Bu arada Altındiş ile Cumhurbaşkanı’ın yakın korumaları arasında kısa bir gerginlik yaşandı.

“Kimse sana böyle soru sorma hakkı vermez kolay kolay” şeklinde cevap veren Gül, “Gezi olaylarını ne kadar takip ettin onu bilemem. Söylediklerinde epey bir yanlışlık var. Her şeyden önce ben Cumhurbaşkanı olarak Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerle ilgili olarak TBMM’de yaptığım konuşmada başsağlığı diledim. Bununla ilgili üzüntülerimi bildirdim. Gayet açık bir şekilde paylaştım. Bunu önce bilmen gerekir. Tabi çok doğru olmayan sözler var. Her gün 3 kadın öldürülüyor, derken bunlar 70 milyonluk ülkede maalesef olmaması gereken adi olaylar. Bunlar başka ülkelerde de var. Bunların hepsini siyasi cinayet takdim etmen, bunlar doğru şeyle değil. Bunu da önce bilmen gerekir. Gezinin ilk çıkışı çeşitli çevre şikayetleri ile ilgili başlayan bir olay. Ama ilk bir iki gün içinde doğru bir şekilde kontrol edilemeyince Türkiye’deki bütün illegal örgütler bu olayı istismar etmek için sokağa döküldüler. Bu illegal örgütlerin ne olduğunu burada saymama gerek yok. Bunların bir kısmı ABD’nin terör listesinde olan illegal örgütler biliyorsun. Bunların hepsi tabiki üzücü. dedi.

Ersu Demircan isimli Harvard’dan yeni mezun olan bir vatandaş ise Gül’e Türkiye’de iç barış ile ilgili soru sordu.

Söz konusu soruyu yanıtlayan Gül, “Siyasi kavga ve mücadelelerin biraz sert olduğunu ve kırıcı olduğunu, bu çerçeve içinde halkın da zaman zaman kutuplaştığını görmek şeklinde doğru bir tespit yapmamız gerekir. Yoksa, sanki çatışma, kavga ve düzenin olmayışı gibi bir anlam çıkar. Nihayette demokrasinin temeli çoğulculuk olacak, siyasi partiler olacak, farklı görüşler olacak ve bunlar birbirleriyle yarışacaklar. Yarışırlarken, işte maalesef bazen bugünlerde şikayet ettiğiniz daha kırıcı ve zaman zaman da yüksek tansiyon söz konusu oluyor. Ama, neticede bunlar demokrasilerde nasıl hallediliyorsa öyle halledilecektir. Seçimler olacaktır. Ve seçimlerde millet ülkenin kimler tarafından idare edileceğine karar verecektir. Tabi her şey hukuk çerçevesinde olacaktır. Türkiye’de kurumların çalıştığından bir şüpheniz olmasın. Özellikle hukuk kurumlarının. Bir karar, yanlış bir şey söz konusu olursa, bununla ilgili şikayetler mahkemelere gider. Mahkemelerin kararları daima üst mahkemelerin itirazına açıktır. Türkiye’deki nihai karardan memnun olmazsanız Avrupa İnsan Haklarına gidersiniz. Türkiye, vatandaşlarına bu hakkı veren bir ülkedir. Dolayısıyla bütün bu konuştuğumuz şikayetler, vatandaşlarına Avrupa İnsan Haklarına gitme hakkını veren ve o mahkeme kararını tanıyan bir ülkeden bahsediyoruz. Bu çerçeve içersinde uzakta olunca ve bunları görünce daha çok etkileniyorsunuz. Ama bu yaşananların hepsinin geçici olduğunu söylemek isterim size” ifadesini kullandı.

Bir başka dinleyici ise Gül’e, Türkiye’deki kuvvetler ayrılığı ne kadar etkin? sorusunu yöneltti ve Başbakanı da kapsayan son skandalı araştırmak için kurulan Bağımsız komisyonun çalışmaları hakkında bilgi vermesini istedi.

Gül “Biraz önce ben Hukuk, demokrasi ve şeffaflıktan bahsettim. Dolaysıyla Avrupa Birliği ile müzakere yürüten bir ülkede muhakkak bu kurallar geçerlidir. Son dönemlerde birçok iddialar sözkonusu. Bunların doğruluğu ve yanlışlığı hukuk sistemi içerisinde muhakkaki ortaya çıkacaktır. Bununla ilgili prosesler devam ediyor. Gerek TBMM’de gerekse dışarda araştırma komisyonları çeşitli davalar açılmış vaziyette hukuk sistemi içerisinde bunların hepsi neticelendirilecektir.”şeklinde cevap verdi.

GÜL, PROTESTO EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Boston’daki Harvard Kennedy School önünde bir grup Türk vatandaşı tarafından protesto edildi. ‘Boston Gezi’ isimli bir grup, Cumhurbaşkanı Gül’ü konuşma yapacağı okulun önünde protesto etti. Soma’da yaşanan faciayı hatırlatan grup sözcüsü Dr. Emrah Altındiş, Gül’ün oğlunun diploma töreninde gururlandığını, ama Soma’daki işçilerin ailelerinin ağladığını ifade etti. Çeşitli pankartlar açan göstericilere polis müdahale etmedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.