EFJ: Türkiye’de yetkililer diktatör gibi hareket ediyor

EFJ: Türkiye’de yetkililer diktatör gibi hareket ediyor

Brüksel merkezli Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Genel Sekreteri Ricardo Gutierrez, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın tahliye kararının uygulanmamasına diktatörlüğe benzetti.

Gutierrez, “Yetkililer olanlar karşısında tamamen kör olmuş durumda. Diktatörler gibi hareket ediyorlar. Siyasetin yargıyı etkisi altına alma isteği bütün diktatörlüklerde görülen bir eğilimdir” dedi.

Türkiye’de basın özgürlüğünün gün geçtikçe daha kötüye gittiğini savunan Gutierrez, yargı kararlarının bile artık hükümetin çıkarlarına göre şekillendiğini vurguladı.

Tutuklu gazetecilerin durumuna ilişkin demokratik standartların önemine işaret eden Gutierrez, “Türk yetkililere her tutuklu gazeteci dosyasında demokratik standartları hatırlatıyoruz. Fakat hükümet bunları görmezden geliyor. Adeta kör gibi davranıyor. Sanki anlamak istemeyen birisiyle görüşüyormuş gibiyiz” dedi.

Türkiye’de basın özgürlüğü ihlallerini Türk ve Avrupa yetkililerin gündemine taşımaya devam edeceklerini açıklayan Gutierrez, “Tek yapabileceğimiz basın özgürlüğü için haykırmaya devam etmek” dedi.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.