CPJ: Erdoğan eleştirilere karşı toleranssız

CPJ: Erdoğan eleştirilere karşı toleranssız

Uluslararası Gazetecileri Koruma Derneği (CPJ), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik eleştirilere ‘‘hakaret’’ suçlaması dava açmasını sert bir şekilde eleştirdi.

New York merkezli kurum, eleştirilere karşı ‘‘toleranssız’’ diye nitelediği Erdoğan’ın başbakanlığının üçüncü döneminde Türkiye’de 60’dan fazla gazetecinin demir parmaklıkların arkasında olduğu hatırlatıldı. CPJ adına açıklamayı kaleme alan kurumun Avrupa ve Avrasya Koordinatörü Nina Ognianova, içeride tutulan gazetelerin bugün çoğunun serbest bırakıldığını ifade etti.

Ognianova, ‘‘Ancak gazeteciler bugün başka tehdit ile karşı karşıya’’ diyerek Türk Ceza kanununun 299 sayılı maddesinin Cumhurbaşkanı’na basın yolu ile hakaret edildiği takdirde dört yıl hapis cezasına hükmettiğine işaret etti.

ERDOĞAN, 7 AYDA ŞAHSINA YÖNELİK HAKARET GEREKÇESİ İLE 236 DAVA AÇTI

Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığının 7 aylık döneminde kendisine hakaret suçlaması ile 105 sanık için 236 dava açtığına işaret eden Ognianova, dile getirdiği istatistiki bilgilerin de Adalet Bakanlığı’na ait olduğunu vurguladı.

Davalılar arasında gazetecilerin yanı sıra lise öğrencileri, bilim insanları, sanatçılar, sivil eylemciler hatta eski Türkiye güzelinin bile olduğunu aktaran Ognianova, 299 sayılı ceza kanunun 1926 yılında çıkarıldığı ancak Erdoğan dışında hiçbir cumhurbaşkanının bu maddeyi bu kadar çok kullanmadığına dikkat çekti.

Geçen Ekim ayında CPJ olarak Ankara’da Erdoğan ile bir araya geldiklerinde kendilerine, ‘Medyaya hakaret etme özgürlüğünü kimse vermemiştir’’ dediğini anımsatan Ognianova, ‘‘Bunu söylerken kimin bir eleştiriyi hakaret sayabilme yetkisine sahip olduğuna da açıklık getirmedi’’ diye eleştirdi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Hürriyet’in Washington Temsilcisi Tolga Tanış ve Birgün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Barış İnce’nin de içinde olduğu 20 gazetecinin Erdoğan’a hakaret etme suçlaması ile davalık olduğunu belirten deneyimli koordinatör, 17 Haziran’da Today’s Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş’in attığı bir tweet nedeniyle Erdoğan’a hakeret suçlamasıyla 21 ay hapis cezasına çarptırıldığını hatırlattı.

Yazıda, Keneş’in hapis cezasının 5 yıl süre ile aynı suçu (hakareti) işlememek kaydıyla da ertelendiğini dile getirdi.

Gazeteci Mehmet Baransu’nun yine attığı tweetler nedeniyle Erdoğan’a hakaret suçlamasında 10 ay hapis cezası verildiğini belirten Ognianova, Baransu’nun hapiste olmasına rağmen mesleği ile ilgili iki konudan dolayı da yetkililerin soruşturma açmasını eleştirdi.

CPJ: DAVALARINI GERİ ÇEKİN

Gazeteciler hakkında açılan davaların sonuçlanıp hapis cezasına dönüşmeden geri çekilmesi çağrısında bulunan Ognianova, ‘‘Sürekli mahkemelerde ifade ettikleri fikirlerini savunmaları (gazetecilerin) yapmakta oldukları profesyonel işlerini engellemektir’’ dedi.

Ognianova, Türkiye’de basına karşı uygulanan baskıların anlatıldığı ‘Personal non Grata’ adlı belgeselde Can Dündar’ın ‘‘Gazeteciler için bu artık (her gün gazetecilerin mahkemeye giderek kendisini savunması için) işlerinin bir parçası haline geldi’’ sözlerine dikkat çekti. Ognianova açıklamayı yine Dündar’ın, ‘‘Her eleştiriyi kendisine hakaret olarak algılayan bir Cumhurbaşkanımız var… Hayatımızın yarısı etkin bir şekilde mahkemelerde heba ediliyor’’ sözleri ile noktaladı.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.