Bharara’dan Avrupa’da Zarrab operasyonu

Bharara’dan Avrupa’da Zarrab operasyonu

Hürriyet Washington Temsilcisi Tolga Tanış bugünkü yazısında, Reza Zarrab soruşturmasında Nesteren Zarei Deniz ve eşi Bora Deniz’in Hollanda’da tutuklandığını yazdı. İki isim kefaletle serbest kalırken, Tanış, Türkiye’ye kaçtıklarını ileri sürdü.

Tanış yazısında “17 Aralık rüşvet soruşturmasında da, ‘Zarrab liderliğindeki örgütün üyesi’ olduğu iddia edilen Nesteren Zarei Deniz ve eşi Bora Deniz, ABD’de değil, Hollanda’da gözaltına alındılar. Kefaletle serbest bırakıldılar. Ve geçen hafta da Türkiye’ye kaçtılar” ifadelerini kullandı.

Nesteren Zarei Deniz ve eşi Bora Deniz’i üç senedir araştırdığını da aktaran Tanış, geçmiş yıllarda ailenin kara listede olan İran bankası Bank Mellat ile çalıştığını bulduğunu aktardı. Tolga Tanış, olayı özetle şöyle anlatıyor:

“İşte üç yıldır izlediğim Zarei Ailesi’nin yine sahneye çıkması geçen hafta öğrendiğim gözaltı olayıyla oldu. Nesteren Zarei ve eşi Hollanda’ya özel bir iş için gitmişlerdi. Ancak ABD’nin talebiyle gözaltına alınmışlardı.

Nesteren Zarei konuşmuyor. Kendisine attığım mesaja, 2 Eylül’de şöyle cevap verdi: “Hollanda konusunu yazmamanızı rica ediyorum, bana yeterince zarar verip hedef gösterdiğiniz kanısındayım, buna bir son verin lütfen.”

Preet Bharara’nın ofisi de konuşmuyor. Sözcüsü Jim Margolin, konuyla ilgili sorum üzerine savcılarla görüştüğünü ve yorum yapmayacaklarını iletti.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı Sözcüsü Lodewijk Hekking ile Hollanda Terörle Mücadele Ulusal Koordinatörü Sözcüsü Ward Bezemer’le görüştüm. Onlar da bireysel vakalarla ilgili yorumda bulunamayacaklarını söylediler.

Peki ne anlama geliyor bu? Zareiler ile ilgili kamuoyunun bilgisine açık bir iddianame gözükmüyor. Ancak Hollanda’da yakalanmaları, Zarrab soruşturmasına takılan ve Amerikan bankaları üzerinden gerçekleştirdikleri tüm para hareketleri takip edilen 351 kişiden bazıları için tıpkı Zarrab vakasında olduğu gibi ABD’de mühürlü dosyalar hazırlanmış olabileceğini ortaya koyuyor. Kimler var listede bilmiyoruz. Fakat Zarei’lerin yakalanmaları, bu kişiler için artık sadece ABD değil, Hollanda gibi Avrupa Birliği ülkelerinin de risk taşıdığını gösteriyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Write a comment

No Comments

No Comments Yet!

Let me tell You a sad story ! There are no comments yet, but You can be first one to comment this article.

Write a comment

Only registered users can comment.