Amy Coney Barrett: ABD’de Yüksek Mahkeme’ye atanan yargıç Beyaz Saray’da yemin ederek göreve başladı

Amy Coney Barrett: ABD’de Yüksek Mahkeme’ye atanan yargıç Beyaz Saray’da yemin ederek göreve başladı

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump’ın göreve aday gösterdiği Amy Coney Barrett’ın Yüksek Mahkeme yargıcı olarak atanmasını onayladı. Trump bu gelişme için “Amerika için çok önemli bir gün” derken, Barrett Beyaz Saray’da yemin ederek göreve başladı. 

100 üyeli Senato’da Barrett’ın Yüksek Mahkeme üyeliği için 52 üye kabul, 48 üye ret oyu kullandı. Barrett’ın üyeliğine karşı çıkan tek Cumhuriyetçi senatör Susan Collins oldu. 

Senato’da Cumhuriyetçilerin 53, Demokratların 45 üyesi var. İki üye ise bağımsız olmakla birlikte genelde Demokratlarla aynı safta yer alıyor. 

48 yaşındaki Barrett, Trump döneminde Yüksek Mahkeme’ye atanan üçüncü yargıç oldu. Trump’ın 2016’da ABD’nin 45. Başkanı seçilmesi sonrası 2017’de Neil Gorsuch, 2018’de Brett Kavanaugh Yüksek Mahkeme yargıçları olarak atanmıştı. 

Barrett: Bu göreve atanmaktan onur duyuyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Amy Coney Barrett’ın Yüksek Mahkeme yargıcı olarak atanması sonrası Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “Bu Amerika için, ABD Anayasası için, adil ve tarafsız bir şekilde hukukun üstünlüğü için çok önemli bir gün” dedi.