Albright: Türkiye otoriter bir rejime döndü

Albright: Türkiye otoriter bir rejime döndü

ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright geçen hafta katıldığı bir toplantı’da Türkiye’nin otoriter bir rejime döndüğünü söyledi.

30 Ocak tarihinde Center For Strategic & International Studies’in (CSIS) konuğu olan Albright dünya politikasına üzerine güncel gelişmeleri değerlendirdi.

Soru cevap bölümünde ise bir izleyici Türkiye’deki son gelişmeleri ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın politikalarını nasıl değerlendirdiğini sordu.

Albright Türkiye’nin özellikle coğrafi konumu ile oldukça önemli bir yerde olduğunu belirtti. Politik kariyerine başladığı andan itibaren Türkiye’yi özel bir ülke olarak değerlendirdiğini kaydeden eski Dışişleri Bakanı ailseinin de Türkiye’den hoşlandığını belirtti.

“Ancak son dönemde İslami bir demokrasi modeli olmaktan otokratik bir rejime” döndü diyerek sözlerine devam eden Albright, “Türkiye NATO üyesi, Suriye’de bir harekat yürütüyor ve Rusya ile de kendilerinin bileceği bir ilişkisi var. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye konusunda yanlış yaptığını düşünüyorum ancak onlara bir şey söyleyecek kişi değilim. Türkiye ise giderek yüzünü Doğu’ya dönüyor” diyerek sözlerini bitirdi.

Zaman Amerika
Yorum Yaz

Yorum yapılmamış

Henüz yorum yapılmamış!

Henüz hiçbir yorum yapılmamış. Ama bu habere ilk yorum yapan siz olabilirsiniz.

Yorum Yaz
Yorumları Gör

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.
İşaretlenen alanların doldurulması gereklidir*