ABD’de Reza Sarraf davasında gizli dosya sayısı 55’e yükseldi

ABD’de Reza Sarraf davasında gizli dosya sayısı 55’e yükseldi

17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonun kilit isimlerinden biri olan Reza Zarrab’ın dava dosyasına, yeni iki gizli dosyanın eklenmesiyle gizlilik kararı bulunan dosya sayısı 55’e yükseldi. Dava dosyasına geçtiğimiz ay iki dosya eklenmişti.

ABD’de eski Başsavcı Preet Bharara tarafından 2015 yılında gizlilik kararıyla açılan ve 2016 yılında Reza Sarraf’ın Miami’de tutuklanmasıyla New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde açılan davada gelişmeler sürüyor.

VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’nun haberine göre, 7 yıldır hem Türkiye hem de ABD’de yakından izlenen dava dosyasına geçtiğimiz ay iki, bu hafta da yeni iki gizli dosyanın eklenmesiyle gizlilik kararı bulunan dosya sayısı 55’e yükseldi.

Gizlilik kararı bulunan dosyalarda bir belge, delil ya da binlerce belge ve delil olabiliyor. Gizlilik kararı bulunan dava dosyalarında Reza Sarraf’ın yeni itirafları ve Halkbank davasıyla ilgili bazı gelişmelerin yanı sıra yeni iddianamelerin de yer alabileceği belirtiliyor.

HALKBANK DAAVASINDA MAHKEMENİN KARARI BEKLENİYOR

Reza Sarraf davasında sanık olarak yargılanan Halkbank’ın, ABD Anayasa Mahkemesi’ndeki temyiz başvurusuyla ilgili aldığı kararda ABD Anayasa Mahkemesi, Halkbank’ın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası (FSIA) kapsamında yargılamadan muaf olduğu iddiasını reddetmiş, dava dosyasını yeniden değerlendirerek karara bağlaması için, New York’taki İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’ne geri göndermişti.

Dava dosyası bir ay önce yeniden kendi yargı alanına gönderilirken, New York’taki İkinci Bölge Temyiz Mahkemesi’nde şimdiye kadar kararla ilgili yeni bir gelişme yaşanmadı.